Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Ireneusz, biskup i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 28 czerwca 2022

RADOM

Ósmoklasiści wybierają szkoły

poniedziałek, 11 kwietnia 2022 14:03 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MPrejs/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Wybór szkoły średniej to pierwsza tak ważna decyzja, przed którą staje nastolatek - choć egzamin ósmoklasisty odbędzie się pod koniec maja, to część uczniów już teraz zastanawia się nad wyborem szkoły ponadpodstawowej, a więc kierunkiem swojego dalszego kształcenia.

Decyzja dotycząca wyboru szkoły średniej może mieć wymierny wpływ na przyszłość młodych ludzi, dlatego pomocną dłoń wyciągają w ich stronę doradcy zawodowi. Pomagają oni uczniom usystematyzować ich oczekiwania i potrzeby dotyczące planowania kariery. Wskazują różne możliwości rozwoju edukacyjno-zawodowego, aby uniknąć błędów opóźniających start na rynku pracy.

Duże znaczenie przy wyborze szkoły, jak mówi doradca zawodowy Tomasz Magnowski, mają zainteresowania. - Młodzież powinna szukać szkoły, która pomoże im w ich rozwijaniu. Jeśli ktoś interesuje się np. programowaniem, powinien poszukać odpowiedniego technikum. Pasje związane z mechaniką samochodową czy gotowaniem świetnie można rozwijać w szkole branżowej - tłumaczy:

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie kierunki nauczania są teraz najbardziej popularne, a jakie najbardziej opłacalne. Doradca zawodowy wyjaśnia, że obecnie najbardziej dynamicznym i rozwijającym są kierunki informatyczne. - Informatyka i nowe technologie cały czas postępują. Sama wiedza też się zmienia, więc bez względu na to, czy będziemy się tego uczyć teraz czy potem, będziemy musieli tę wiedzę uzupełnić. Czy to zawód opłacalny? Wszystko zależy od tego, gdzie będziemy pracowali - dodaje Tomasz Magnowski.

Wybór szkoły ponadpodstawowej to ważna decyzja. Od trafności tej decyzji będzie zależało najbliższe kilka lat życia ucznia. Kształcenie w szkole średniej jest długie i jeżeli wybrana przez ucznia placówka będzie zgodna z jego zainteresowaniami, to i nauka w niej będzie przyjemnością i szansą na rozwój. Natomiast jeśli ten wybór będzie nietrafiony, może skutkować utratą motywacji do nauki i ostatecznie doprowadzić do jej przerwania, rezygnacji ze szkoły lub co gorsza do wypadnięcia z systemu edukacyjnego:

O czym powinien pamiętać uczeń wybierając drogę kariery?

Przypomnijmy, po ukończeniu szkoły podstawowej, młodzież ma do wyboru:

- 4-letnie liceum ogólnokształcące,
- 5-letnie technikum,
- 3-letnią szkołę branżową I stopnia.

Szkoły branżowe zastąpiły wcześniejsze szkoły zawodowe. Różnią się tym, że po ukończeniu szkoły branżowej I stopnia, młodzież może kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia i tam zdać maturę.

Również liceum i technikum kończą się egzaminem maturalnym i otrzymaniem świadectwa dojrzałości. Ci, którzy je otrzymają, mogą kontynuować naukę na studiach.

Po ukończeniu liceum uczeń zdobywa wykształcenie średnie ogólne. Dzięki technikum może zdobyć tytuł technika (po zdaniu odpowiednich egzaminów). Szkoła branżowa I stopnia umożliwi zdobycie wykształcenia zasadniczego zawodowego i otrzymanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Fachowcy podpowiadają, by nie podejmować pochopnych decyzji. Trafny wybór szkoły wpłynie na samopoczucie i chęć nauki. Uczenie się czegoś, czego się nie lubi nie przychodzi łatwo. Ta reguła później znajduje swoje odzwierciedlenie w pracy zawodowej, tylko wtedy jest nieco trudniej naprawić skutki swych decyzji.