Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), dziewica i męczennica
Dziś jest: Wtorek, 09 sierpnia 2022

Wydarzenia

Radom: Ruszył nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2023

poniedziałek, 21 marca 2022 13:09 / Autor: Magdalena Król
fot. Magdalena Król/Radio Plus Radom
Magdalena Król

Od dzisiaj można składać wnioski do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Na realizacje projektów zostanie przeznaczone 7 mln 750 tysięcy złotych.

Przypomnimy, że nabór wniosków do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego został czasowo wstrzymany. To w związku z decyzją Regionalnej Izby Obrachunkowej, która uchyliła uchwałę w sprawie wymagań jakie powinien spełniać projekt Budżetu Obywatelskiego.

– RIO zakwestionowała, stosowany do tej pory, podział projektów na kategorie. To oznacza, że wszystkie zgłaszane przez mieszkańców wnioski znajdą się na jednej, wspólnej liście. Jedyne ograniczenie, jakie zaproponujemy w nowym projekcie uchwały, to wprowadzenie zasady, że wartość pojedynczego projektu nie będzie mogła przekraczać 30% ogólnej puli pieniędzy, przeznaczonych na Budżet Obywatelski - mówi Mateusz Tyczyński, zastępca prezydenta Radomia.

 

Projekt poprawki do ustawy o samorządzie gminnym złożył w Sejmie poseł Konrad Frysztak. Pierwsze czytanie odbędzie się już w tym tygodniu.

- Proponowany zapis to powrót do dobrych standardów polegających na tym, że wielomilionowe, ogólnomiejskie projekty były oddzielane od tych drobnych, które w żaden sposób nie są w stanie z nimi rywalizować, a są bardzo ważne dla lokalnych społeczności - mówi Konrad Frysztak.

Propozycje projektów do Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok może zgłosić każdy mieszkaniec Radomia. Obowiązuje nowy wzór formularza. Każdy projekt musi mieć pisemne poparcie co najmniej 3 osób. W projekcie wnioskodawcy powinni określić m.in. jego cele, krótki opis, uzasadnienie realizacji projektu, zakres działania oraz szacunkowy kosztorys. Następnie wszystkie zgłoszone projekty będą oceniane przez merytoryczne jednostki Urzędu Miejskiego pod kątem możliwości technicznych i prawnych realizacji inwestycji, gospodarności, możliwości zabezpieczenia środków na obsługę danego pomysłu w latach kolejnych.

Na projekty Urząd Miejski czeka do 30 marca. Później nastąpi weryfikacja zgłoszonych projektów przez merytoryczne wydziały, biura, jednostki miejskie i spółki miejskie oraz przez Zespół Opiniujący. Listę projektów, które trafią pod głosowanie poznamy do 24 maja, a samo głosowanie odbędzie się w dniach od 1 do 21 czerwca. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone do 24 lipca.

Wypełniony formularz należy złożyć drogą elektroniczną przez stronę www.konsultacje.radom.pl lub w wersji papierowej w jednym ze stałych punktów obsługujących konsultacje:

1) Biuro Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego w Radomiu, ul. Kilińskiego 30 (pok. 19),

2) Referat Centrum Organizacji Pozarządowych, Wydziału Komunikacji Społecznej, Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego w Radomiu, ul. Rynek 15,

3) Wieloosobowe stanowisko ds. Komunikacji Społecznej, Wydziału Komunikacji Społecznej, Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego w Radomiu, ul. Żeromskiego 53 (pok. 104).

Od początku funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego radomianie wybrali w głosowaniach 233 projekty. Na ich realizację została przeznaczona kwota 45 mln 650 tys. złotych.