Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Licheńska
Dziś jest: Sobota, 02 lipca 2022

RADOM

Lekarze zachęcają Ukraińców do szczepień

poniedziałek, 21 marca 2022 11:17 / Autor: Monika Nowakowska
foto: NSHE/flickr.com
Monika Nowakowska

Odra, świnka, różyczka czy COVID-19 - dzieci z Ukrainy mogą bezpłatnie skorzystać ze szczepień ochronnych w Polsce - informuje i zachęca resort zdrowia. Dorośli natomiast mogą zaszczepić się przeciw grypie.

W związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy i napływem uchodźców z tego kraju minister zdrowia rekomenduje szczepienia ochronne dla dzieci i nastolatków do 19. roku życia, którzy przekroczyli granicę Polski. Niepokojącym zjawiskiem jest bowiem niski poziom wyszczepienia przeciwko groźnym chorobom zakaźnym na Ukrainie. Szczególny nacisk położono na szczepienia przeciwko odrze, śwince, różyczce, a także błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz polio. Zachorować mogą również dorośli. Dlatego lekarze podczas rozmów z uchodźcami zachęcają do szczepień.

W dużych miastach naszych sąsiadów zaczepionych jest około 80 procent dzieci, ale w mniejszych czasem tylko 50. - Warto zachęcać do szczepień rodziców i opiekunów młodych osób, by pomóc im w zapewnieniu im ochrony przed skutkami tych chorób i ich powikłań, a dzięki temu lepszą jakość życia - mówi rzeczniczka radomskiego Sanepidu Małgorzata Gregorczyk:

Zgodnie ze stanowiskiem Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, szef resortu zdrowia rekomenduje wykonanie szczepień ochronnych od dnia przyjazdu do Polski u dzieci do 19. roku życia, niezaszczepionych przeciwko chorobom zakaźnym, według Indywidualnego Kalendarza Szczepień ustalonego przez lekarza kwalifikującego do szczepienia na podstawie PSO na 2022 r. z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach:

Przypomnijmy, że osoby pozostające na terenie naszego kraju dłużej niż 3 miesiące od dnia przekroczenia granicy, mają obowiązek wykonania szczepień ochronnych lub posiadania potwierdzenia zaszczepienia zgodnie z obowiązującym PSO na 2022 r.,

Poza szczepieniami ochronnymi będzie też możliwość skorzystania z bezpłatnych sczepień przeciwko grypie - dodaje Małgorzata Gregorczyk:

– Dysponujemy jeszcze wolnymi szczepionkami – mówi rzeczniczka Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Joanna Narożniak. – Mamy cały czas trwający sezon grypowy. Namawiam, zarówno naszych gości z Ukrainy, ale i Polaków do korzystania z tej bezpłatnej szczepionki – dodaje:

Po szczepionkę z obecnego sezonu trzeba do końca marca zgłosić się do najbliższej przychodni lub punktu szczepień.