Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Piotr Jerzy Frassati
Dziś jest: Poniedziałek, 04 lipca 2022

RADOM

Radomskie Centrum Onkologii wspiera ukraińskich uchodźców

wtorek, 08 marca 2022 14:52 / Autor: Magdalena Król
fot. Radomskie Centrum Onkologii
Magdalena Król

Radomskie Centrum Onkologii oraz Radomskie Centrum Rodziny wpiera uchodźców. Organizowali zbiórki, a także udzielali pomocy medycznej Ukraińcom.

Pierwszym etapem niesienia pomocy była organizacja zbiórek – wewnętrznej, w której uczestniczy personel medyczny RCO i RCR oraz zewnętrznej, dla społeczności lokalnej - odbywa się ona w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży Arka w Radomiu.

- Zbieramy produkty, które aktualnie są najbardziej potrzebne np. środki higieny, akcesoria dla dzieci, ciepłe ubrania - mówi Beata Staniaszczyk z Radomskiego Centrum Onkologii.

Lekarze z Radomskiego Centrum Rodziny nieśli pomoc w Radomiu.

- Dr Paweł Kowalczyk, lekarz rodzinny, który na co dzień leczy zarówno dzieci jak i dorosłych, po całym dniu pracy wybrał się do Instytutu Miejskiego - Kamienicy Deskurów. Doktor sprawdził stan zdrowia osób, które wróciły z wyczerpującej podróży oraz pomógł posegregować zebrane leki - mówi Beata Staniaszczyk.

Pomoc z Radomia dotarła także uchodźców przekraczających granicę z Polską.

- W czwartek, 3 marca zespół RCO i RCR wybrał się do miejsc, gdzie obywatele Ukrainy przekraczają polską granicę. Doktor Kamila Jakubiak po nocnym dyżurze w szpitalu, zamiast wrócić do swojej rodziny, pojechała do dzieci i ich opiekunów, by wesprzeć ich w tym trudnym dla nich czasie. Z pielęgniarką, Agnieszką Margol-Lis udzielały pomocy w punktach recepcyjnych, w szkołach, bursach. Na dworcu kolejowym w Chełmie, gdzie jednorazowo przyjeżdża nawet 1200 pasażerów, zespół RCR i RCO przygotował punkt medyczny - dodaje.

Wśród uchodźców, którzy przekraczający naszą granicę, są również osoby chore onkologicznie.

- W związku z tym oferujemy pomoc dla osób z Ukrainy, które leczą się onkologicznie. Przygotowaliśmy specjalną infolinię w języku polskim oraz ukraińskim +48 790 302 587, która działa od pon. do pt., w godz. 12-16 oraz pocztę e-mail: ukraina @ onkologiaradom.pl również dwujęzyczną. Osoby, które posługują się językiem polskim zapraszamy do kontaktowania się za pośrednictwem naszej infolinii+ 48 377 90 20 od pon. do pt., w godz. 7.30 -19.00. Poprzez infolinię oraz pocztę e-mail będziemy udzielać niezbędnych informacji dot. możliwości leczenia onkologicznego w Radomskim Centrum Onkologii - wyjaśnia Beata Staniaszczyk.