Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Piotr Celestyn, papież i pustelnik
Dziś jest: Czwartek, 19 maja 2022

RADOM

Trwa liczenie "kopciuchów" w Radomiu

wtorek, 18 stycznia 2022 14:39 / Autor: Monika Nowakowska
foto: UM Kozienice
Monika Nowakowska

W Radomiu jest ponad 10 tys. pieców węglowych - do 30 czerwca właściciele i zarządcy budynków mają obowiązek zgłoszenia źródła ogrzewania. Celem stworzenia ewidencji jest poprawa jakości powietrza, walka ze smogiem i pomoc w wymianie tzw. "kopciuchów".

Do tej pory, jak podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, z obowiązku tego wywiązało się 1 497 mieszkańców Radomia i 3 798 mieszkańców powiatu radomskiego.

Przypomnijmy, że dla źródła ciepła i spalania paliw, które zostało uruchomione przed 1 lipca 2021 roku deklarację należy złożyć do 30 czerwca 2022 r.,natomiast dla nowego źródła ciepła, które zostało uruchomione po 1 lipca 2021 r., deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia jego uruchomienia.

Radom od lat walczy o czyste powietrze. Gmina dopłaca do wymiany starych pieców węglowych na nowe, ekologiczne rozwiązania. - Do wymiany jest jeszcze ok. 10 tys. pieców węglowych - mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik:

Mimo próśb, kontroli i kar, w piecach niestety wciąż spalane są odpady. - Ciemny, gęsty dym z komina, a czasem gryzący zapach to znak, że w pobliżu ktoś wypala w piecu śmieci - mówi zastępca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu Grzegorz Sambor:

Kontrole prowadzone są niemal codziennie, głównie w dzielnicach, gdzie przekroczone są normy jakości powietrza. W walce z trucicielami strażnikom pomaga dron, wyposażony w urządzenia pomiarowe.

Od początku sezonu grzewczego Straż Miejska interweniowała w tej sprawie 45 razy. W pięciu przypadkach przypuszczenia funkcjonariuszy potwierdziły się:

W 2020 roku strażnicy przeprowadzili 748 kontroli a w 2021 roku 661 - dodaje Grzegorz Sambor:

Deklarację można złożyć drogą elektroniczną:

- za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu na stroniewww.zone.gunb.gov.pl.- w formie papierowej: wypełniony formularz można przesłać lub złożyć osobiście w Urzędzie Miejskim.

Druki formularzy wraz ze wzorami są dostępne na stronie:www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow

Do tej pory udało się zlikwidować około 1300 palenisk węglowych. Szacuje się, że w mieście jest jeszcze około 10 tys. kopciuchów.