Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Piotr Celestyn, papież i pustelnik
Dziś jest: Czwartek, 19 maja 2022

RADOM

Terytorialsi obchodzą 5-lecie istnienia

piątek, 14 stycznia 2022 12:33 / Autor: Monika Nowakowska
foto:6MBOT
Monika Nowakowska

W tej służbie, jak w żadnej innej, najważniejsi są ludzie - mija 5 lat od utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. W ich szeregach służy dziś ponad 32 tys. żołnierzy.

Wojska Obrony Terytorialnej są najmłodszym rodzajem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Budowa WOT postępowała etapowo. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej powstała 4 kwietnia 2017 roku. Swoim zasięgiem Brygada obejmuje teren południowego Mazowsza. W skład 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wchodzą trzy bataliony lekkiej piechoty: w Grójcu, Radomiu i Pomiechówku oraz samodzielne kompanie: logistyczna, dowodzenia i saperów. Służbę w 6MBOT pełni około 2 000 żołnierzy.W kolejnych latach formowane były kolejne brygady OT. Na koniec 2021 roku liczebność żołnierzy WOT przekroczyła już 32 tys. - Nasza formacja rośnie więc w siłę - chwali dowódca 6MBOT, płk Witold Bubak:

Wojska Obrony Terytorialnej powołane do współpracy z wojskami operacyjnymi i pomocy społeczności lokalnej w sytuacjach kryzysowych na dobre wrosły w świadomość społeczeństwa. Dziś żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej niosą pomoc mieszkańcom terenów przygranicznych. Razem z żołnierzami wojsk operacyjnych dbają o to, aby Polska była bezpieczna, a ataki hybrydowe, którym poddawana jest nasza Ojczyzna były nieskuteczne. Na granicy polsko-białoruskiej, na terytorium, które jest objęte stanem wyjątkowym pomagają jej mieszkańcom. - Za terytorialsami również jeden z najważniejszych sprawdzianów – walka z pandemią koronawirusa. - Żołnierze WOT-u i z tym zadaniem poradzili sobie doskonale - mówi dowódca:

- Można ich spotkać w szpitalach, punktach szczepień, miejscach pobierania wymazów. W ten sposób żołnierze odciążają pracowników służby zdrowia. Terytorialsi pomagają również w usuwaniu klęsk żywiołowych, a także współpracują z żołnierzami wojsk operacyjnych i funkcjonariuszami innych służb mundurowych dodaje.

Formacja cieszy się coraz większym zainteresowaniem. St. szer. Małgorzata Podsiadły z 62 Batalionu lekkiej Piechoty w Radomiu jest żołnierzem od ponad dwóch lat. Jak mówi, decyzja o wstąpieniu w szeregi WOT była słuszna:

Kpr. Kamil Kwiek jest zastępcą dowódcy sekcji. Jak mówi, do WOT wstąpił z ciekawości:

Szkolenie w Wojskach Obrony Terytorialnej jest podzielone na etapy w trwającym trzy lata cyklu. To szkolenie podstawowe dla osób, które nie miały do czynienia z mundurem, które trwa 16 dni. Następnie rozpoczyna się roczne szkolenie indywidualne, gdzie żołnierz nabywa podstawowych umiejętności. Kolejny rok przeznaczony jest na szkolenie specjalistyczne, w zależności od tego, na jakim etacie dany żołnierz jest. Kolejny rok to doskonalenie umiejętności oraz zgrywanie w drużynę, pluton i kompanię - tłumaczy pułkownik:

Jeszcze w tym roku, jak zapowiada dowódca 6MBOT, Brygada zostanie powiększona o kolejny batalion piechoty w Nowym Mieście nad Pilicą.

6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej powstała 4 kwietnia 2017 roku na mocy Decyzji Z-23 Ministra Obrony Narodowej z dn. 31 marca 2017 roku w sprawie sformowania brygad OT. W lutym 2018 roku Brygada przyjęła wyróżniającą nazwę „Mazowiecka” i otrzymała imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Święto 6MBOT decyzją szefa MON ustanowiono na 27 kwietnia, na pamiątkę rocznicy ucieczki patrona jednostki z obozu koncentracyjnego Auschwitz w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. We wrześniu 2020 roku Brygada otrzymała sztandar, którego rodzicami chrzestnymi są córka patrona, Zofia Pilecka-Optułowicz oraz wiceminister obrony narodowej, Wojciech Skurkiewicz. Pierwszym dowódcą 6 Mazowieckiej Brygady OT był płk Tomasz Białas, a dowództwo mieściło się na terenie Cytadeli Warszawskiej. Od 2021 roku Brygada zlokalizowana jest na terenie kompleksu wojskowego na radomskim Sadkowie, a dowodzi nią płk Witold Bubak. Swoim zasięgiem terytorialnym Brygada obejmuje teren południowego Mazowsza. W skład 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wchodzą trzy bataliony lekkiej piechoty: w Grójcu, Radomiu i Pomiechówku oraz samodzielne kompanie: logistyczna, dowodzenia i saperów. Służbę w 6MBOT pełni około 2000 żołnierzy.