Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Jan I, papież i męczennik
Dziś jest: Sobota, 18 maja 2024

RADOM

Seminarium o gospodarowaniu osadami ściekowymi

wtorek, 21 października 2014 14:26 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska

Jak gospodarować osadami ściekowymi - o tym dyskutowali dziś uczestnicy seminarium, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Radomiu. Organizatorami spotkania byli: powiat radomski, Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o. o. oraz EXPERT F Sp. z o. o. 

W seminarium wzięli udział między innymi samorządowcy z powiatu radomskiego, przedsiębiorcy, przedstawiciele zakładów komunalnych oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. - Jest to problem o tyle poważny, że na terenie starostwa powiatowego istnieje 27 oczyszczalni. Większość tych oczyszczalni to oczyszczalnie komunalne, które odprowadzają oczyszczoną wodę do Zagożdżonki, Radomki lub Iłżanki. I oczywiście wielką troska jest to, by po pierwsze odprowadzać dobrze oczyszczoną wodę z tych oczyszczalni, a po drugie właściwie zagospodarować osady powstałe po oczyszczaniu. Tym bardziej, że osady które nie zawierają metali ciężkich, czy substancji szkodliwych są łatwe do zagospodarowania, bo one są osuszane i one są używane jako nawóz do użyźniania gleb. Natomiast największy problem stanowią te, które są zanieczyszczone i to było powodem organizacji tego seminarium – powiedział starosta radomski Mirosław Ślifirczyk.

 

Kwestię finansowania inwestycji komunalnych w zakresie gospodarki wodno-ściekowej w Polsce w latach 2014-2020 poruszał Artur Dąbrowski prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Jest to zagadnienie priorytetowe, jeśli chodzi o finansowanie z Wojewódzkiego Funduszu. Wiele projektów udaje się zrealizować dzięki środkom unijnym. Przed nami nowa perspektywa, jeszcze nie ma konkretów, ale sprawa jest o tyle istotna, że projekty z tej dziedziny – gospodarki wodno-ściekowej - finansowane są ze środków unijnych w 80% - podkreślał prezes  Artur Dąbrowski.

 

Z kolei prof. Jolanta Podedworna z Politechniki Warszawskiej mówiła o współczesnych tendencjach zmian w zakresie gospodarki osadowej z uwzględnieniem uwarunkowań prawnych. Podkreślała, że przepisy zmienią się 2016 roku. - Z pewnością jeśli chodzi o gospodarkę wodno-ściekową, osuszanie, gospodarowanie osadami ściekowymi te przepisy mocno się zaostrzą, więc tę świadomość muszą mieć samorządy, które zarządzają tym na swoim terenie – mówiła prof.  Podedworna.
W trakcie spotkania odbyła się także prezentacja urządzenia do suszenia osadów ściekowych metodą cienkowarstwową. Zaplanowano również wyjazd techniczny na teren instalacji Oczyszczalni Ścieków w Błoniu.