Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Filip Nereusz, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 26 maja 2022

RADOM

Uruchomienie łóżek respiratorowych w szpitalu tymczasowym 30 kwietnia

środa, 21 kwietnia 2021 14:08 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Wojewoda Mazowiecki, na wniosek Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, wydał decyzję polecającą udostępnienie 20 łóżek respiratorowych na potrzeby szpitala tymczasowego – do dnia 30 kwietnia br. Jest to decyzja zmieniająca decyzję Wojewody z 16 marca br., w zakresie terminu uruchomienia łóżek respiratorowych. Powodem są kwestie techniczne. Z informacji, jakie uzyskał Mazowiecki Urząd Wojewódzki wynika, że przesunięcie terminu uwarunkowane jest niewłaściwą oceną zakresu prac remontowych, która była przedstawiona Totalizatorowi Sportowemu jeszcze przed objęciem funkcji przez Pełnomocnika RSS. Totalizator Sportowy w zaistniałej sytuacji wykonał prace w ekspresowym tempie - informuje Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego.

Dziękuję Panu Pełnomocnikowi za efektywne kierowanie Radomskim Szpitalem Specjalistycznym. W tym bardzo trudnym czasie zapewnił sprawne działanie całej placówki, ale też szpitala tymczasowego, który jest ogromnym odciążeniem dla całego regionu radomskiego. Szpital tymczasowy od pierwszego dnia przyjmuje bardzo dużo pacjentów, jego zasoby są bardzo efektywnie wykorzystane. To oczywiście też zasługa personelu, któremu składam wyrazy wdzięczności. Dziś widzimy, że wyznaczenie Pana Pełnomocnika było dobrą decyzją. Co do kwestii uruchomienia łóżek respiratorowych – Pan Pełnomocnik musiał w szybkim czasie zarządzić sprawą, która była niedopilnowana przez poprzednie kierownictwo placówki – powiedział Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.

 Pełnomocnik Radomskiego Szpitala Specjalistycznego wraz z Totalizatorem Sportowym poinformowali Wojewodę Mazowieckiego, że możliwy termin uruchomienia kolejnych 20 łóżek respiratorowych na Oddziale Intensywnej Terapii w szpitalu Tymczasowym w Radomiu przesunie się o 10 dni tj. na 30 kwietnia br - czytamy w komunikacie Zespołu Prasowego Wojewody Mazowieckiego.

 Totalizator Sportowy zgłosił następujące czynniki utrudniające uruchomienie OIT: brak pierwotnej dokumentacji architektonicznej szpitala z późniejszymi zmianami; konieczność modyfikowania opracowanej dokumentacji architektonicznej adaptacji pomieszczeń - w wyniku ustalenia rzeczywistego stanu technicznego budynku po pracach wyburzeniowych - a w konsekwencji - konieczność zamówienia, dostarczenia i zainstalowania dodatkowych elementów budowlanych i wyposażenia technicznego obejmujących m.in.: wzmocnienie konstrukcji stropów, zerwanie i wykonanie nowych sufitów, zapewnienie zabezpieczenia przeciwpożarowego warunkującego odbiór pomieszczeń przez Państwową Straż Pożarną. Zadania te zostały przyjęte przez Totalizator Sportowy do realizacji pomimo, że wykraczały poza pierwotny zakres uzgodnień z poprzednią Dyrekcją Szpitala.

 Opisane powyżej dodatkowe prace wymagały dodatkowych 6 tygodni prac. Jednak dzięki zaangażowaniu wykonawcy oraz Totalizatora Sportowego, jest deklaracja ze strony Totalizatora Sportowego na realizację prac w szybszym terminie.

Jednocześnie informujemy że OIT w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym będzie jednym z najnowocześniej wyposażonych oddziałów intensywnej terapii w województwie mazowieckim, co wpłynie w istotny sposób na możliwość leczenia pacjentów z Covid-19, wymagających respiratoroterapii, ale również w przyszłości, po ustąpieniu pandemii, będzie służył mieszkańcom Radomia i sąsiadujących powiatów. Inwestycja jest w pełni sfinansowana przez Spółkę Totalizator Sportowy, a dodatkowo doposażona sprzętem z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego