Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Piotr Jerzy Frassati
Dziś jest: Poniedziałek, 04 lipca 2022

RADOM

Burzliwa sesja Rady Miejskiej ws. Radomskiego Szpitala Specjalistycznego

poniedziałek, 15 marca 2021 20:37 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W poniedziałek odbyła się nadzwyczajna sesja rady miejskiej w Radomiu. Posiedzenie zwołano na wniosek radnych Koalicji Obywatelskiej, którzy chcieli poznać sytuację w szpitalu tymczasowym i skierować skargę na zawieszenie dyrektora szpitala do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ostatecznie radni nie zgodzili się, by Sąd wyraził swoją opinię w tej sprawie. Głosowało 24 radnych, 10 było za a 14 przeciwko.

WPROWADZENIE

Zanim rozpoczęła się sesja, stanowisko w imieniu klubu PiS przedstawił szef klubu Łukasz Podlewski. - Uzasadnienie projektu stanowiska radnych Koalicji Obywatelskiej nie zawiera żadnej przesłanki merytorycznej. Jako radni musimy odłożyć spory polityczne. Apelujemy o wycofanie projektu stanowiska radnych KO i powołanie zespołu radnych, którzy będą na bieżąco monitorować służbę zdrowia w mieście. Decyzja o zawieszeniu dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego była trudna, ale konieczna w obliczu trzeciej fali pandemii – powiedział radny Łukasz Podlewski:

Radna Marta Michalska-Wilka powiedziała, że politykę wokół Radomskiego Szpitala Specjalistycznego zaczął robić minister zdrowia Adam Niedzielski. - Dlatego niech to Sąd zdecyduje o zasadności decyzji ministerstwa zdrowia – powiedziała radna Koalicji Obywatelskiej:

Dyrektora RSS bronił prezydent Radomia Radosław Witkowski. - W trakcie przygotowań do uruchomienia szpitala tymczasowego nie otrzymaliśmy ani jednej negatywnej opinii dotyczącej dyrektora Marka Pacyny – powiedział prezydent Witkowski.

KONKRETY

W trakcie sesji głos zabrał również pełnomocnik Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Andrzej Cieślik. Mówił, że 12 marca nastąpił odbiór prac modernizacyjnych, których dokonał Totalizator Sportowy. Został też skierowany wniosek do wojewody mazowieckiego o wpisanie szpitala do rejestru ministerstwa zdrowia. - Szpital będzie gotowy do uruchomienia działalności od 18 marca. Pierwsi pacjenci będą mogli być przyjęci dwa dni później. Przygotowywane są umowy o pracę dla pielęgniarek. Prowadzone są również rozmowy z lekarzami, którzy będą gotowi do podjęcia pracy od 20 marca – informował Andrzej Cieślik:

Tomasz Sławatyniec, dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego mówił, że ogólna sytuacja zakażeń w regionie radomskim jest na chwile obecną optymistyczna. Ilość zakażeń na 10 tys. przypadków wynosi w poszczególnych powiatach od 0 do 3 zakażeń. Dla porównania w Warszawie jest to powyżej 5 przypadków. Dyrektor Sławatyniec poinformował również, że to nie władze Radomia a Totalizator Sportowy zaproponował budynek Centrum Rehabilitacji na adaptację szpitala tymczasowego:

ZARZUTY TOTALIZATORA SPORTOWEGO

Dominik Nowacki z Totalizatora Sportowego zdementował informacje, które pojawiały się mediach, że to właśnie ta spółka państwowa miała odpowiadać za zatrudnienie personelu medycznego w szpitalu tymczasowym. - Ponadto kilka dni po decyzji premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie tworzenia szpitala tymczasowego udaliśmy się do Radomia, aby szukać odpowiedniego obiektu na ten cel. 2 listopada wychodząc z sali MOSIR trafiliśmy na budynek Centrum Rehabilitacji przy Narutowicza. Plusem tego obiektu było to, że był już tam rozprowadzony system instalacji tlenowej. Tego samego dnia przyjechałem do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, ale nie spotkałem się z akceptacją tej propozycji – mówił dyrektor Dominik Nowacki z TS.

Dyrektor Nowacki wiele uwagi poświęcił również „biznesowej trosce” ze strony władz Radomia przy tworzeniu szpitala tymczasowego. Mówił też o zakupie sprzętu, który miał trafić do lecznicy. - Miałem wrażenie, że ktoś chciał nas wsadzić na przysłowiową minę – mówił dyrektor Nowacki:

ODPOWIEDZI

Następnie głos zabrał prezydent Radomia Radosław Witkowski. Mówił, że już 5 listopada miasto zaproponowało na szpital tymczasowy budynek Centrum Rehabilitacji przy Narutowicza. - Dlatego mam prawo mówić, że to my jako miasto wskazaliśmy najlepszą lokalizację – powiedział prezydent Witkowski.

Wiceprezydent miasta Jerzy Zawodnik odniósł się do zawieszenia dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Marka Pacyny. - Zgromadziliśmy się tutaj, aby omówić tę kwestię, a nie tworzenie szpitala tymczasowego. Decyzja o zawieszeniu była polityczna i skandaliczna – powiedział wiceprezydent Zawodnik. Ocenił też, że współpraca z Totalizatorem Sportowym przy tworzeniu szpitala tymczasowego była dobra. Jerzy Zawodnik odniósł się także do sprawy sprzętu, który miał trafić do szpitala tymczasowego:

- W Polsce zostało powołanych ponad 30 szpitali tymczasowych, a tylko w jednym mieście, w Radomiu, ten proces jeszcze trwa – mówiła z kolei poseł Agnieszka Górska w PiS:

Poseł Konrad Frysztak z Koalicji Obywatelskiej bronił dyrektora RSS Marka Pacynę. - Każdego dnia narażał swoje życie w walce z koronawirusem – powiedział polityk KO:

Przypomnijmy, w środę minister Adam Niedzielski korzystając z zapisów tzw. ustawy covidowej zawiesił dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Marka Pacynę i powołał swojego pełnomocnika. Został nim szef radomskiej delegatury NFZ Andrzej Cieślik. Pierwsi pacjenci będą przyjmowani od 20 marca. Wcześniej RSS informował, że lecznica będzie mogła przyjąć pierwszych pacjentów covidowych ok. 20 kwietnia.