Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Apostołowie Piotr i Paweł
Dziś jest: Środa, 29 czerwca 2022

RADOM

PiS: decyzja o zawieszeniu dyrektora szpitala była zasadna. Jest komentarz miasta

poniedziałek, 15 marca 2021 12:33 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Posłowie i radni radomskiego Prawa i Sprawiedliwości są zdania, że decyzja ministra zdrowia o zawieszeniu Marka Pacyny, dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego była zasadna. 

- Szpital tymczasowy miał być gotowy na przyjęcie pacjentów covidowych 20 kwietnia. Dzisiaj wiemy, że po decyzji ministerstwa nastąpi to jeszcze w tym tygodniu – mówili działacze PiS.

W konferencji prasowej wzięli udział także przedstawiciele Totalizatora Sportowego, który na wyposażenie placówki przekazał ok. 8 mln złotych. Rzecznik TS Aida Bella mówiła, że spółka miała wiele problemów trudności z dostępem do obiektu.

- Nie jest prawdą, że po zakończeniu pandemii cały sprzęt, który został zakupiony na potrzeby szpitala tymczasowego zostanie odebrany lecznicy. On zostanie na miejscu – powiedziała Aida Bella:

Senator Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej poinformował, że w Radomiu od samego początku nie było chęci do współpracy przy tworzeniu szpitala tymczasowego.

- Już w grudniu zapadła decyzja o wsparciu radomskiego szpitala kwotą prawie 6 mln złotych – powiedział minister Skurkiewicz:

Poseł Agnieszka Górska mówiła, że za dużo było polityki ze strony władz Radomiu przy tworzeniu szpitala tymczasowego. -

Krytyki pod adresem obecnych władz Radomia nie szczędził również poseł Andrzej Kosztowniak.

- Nie potrafimy zbudować ronda, hali, czy kładki. Ta sytuacja pokazuję, że w mieście potrzeba rzeczywistego nadzoru – powiedział polityk PiS:

Poseł Anna Kwiecień, wiceszefowa sejmowej komisji zdrowia powiedziała, że w Radomiu prowadzone były działania destrukcyjne przy otwieraniu szpitala tymczasowego:

W konferencji udział wzięli także radni PiS Dariusz Wójcik i Łukasz Podlewski, którzy zaapelowali do Platformy Obywatelskiej o wycofanie punktu dotyczącego skierowania skargi do sądu administracyjnego na decyzję ministra zdrowa wobec dyrektora RSS:

Poseł Marek Suski idzie jeszcze dalej:

- nie dyrektor Pacyna, ale prezydenta Radomia powinien być zawieszony:

- Najlepszy dowód zasadności decyzji o wprowadzeniu pełnomocnika do szpitala miejskiego w Radomiu - pierwsi pacjenci będą przyjmowani od 20 marca - napisał w sobotę na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu powołał się na sobotnią informację rzecznika ministerstwa Wojciecha Andrusiewicza, który poinformował, że przygotowania do uruchomienia szpitala tymczasowego w Radomiu przyspieszyły i jeszcze przed 20 marca placówka będzie gotowa do przyjęcia pierwszych pacjentów.

Przypomnijmy, w środę minister Adam Niedzielski korzystając z zapisów tzw. ustawy covidowej zawiesił dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Marka Pacynę i powołał swojego pełnomocnika. Został nim szef radomskiej delegatury NFZ Andrzej Cieślik.

Jako powód swej decyzji minister wskazywał m.in. niestosowanie się przez szefa radomskiej lecznicy do poleceń wojewody mazowieckiego w zakresie tworzenia szpitala tymczasowego i brak współpracy z Totalizatorem Sportowym w zakresie wskazania lokalizacji szpitala tymczasowego. Minister zarzucił też dyrektorowi, że ten zwlekał z podpisaniem umowy z Totalizatorem Sportowym i nie podjął działań mających na celu zatrudnienie personelu do szpitala tymczasowego.

W poniedziałek, na wniosek klubu radnych KO, ma się odbyć poświęcona sytuacji w szpitalu nadzwyczajna sesja rady miejskiej w Radomiu. W porządku obrad ma się też znaleźć punkt dotyczący skierowania skargi do sądu administracyjnego na decyzję ministra zdrowia o zawieszeniu dyrektora szpitala w Radomiu.

Do konferencji odniósł się na swoim profilu facebookowym Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia. Jego zdaniem politycy Prawa i Sprawiedliwości wciąż próbują zarzucać władzom miasta spowodowanie opóźnień przy tworzeniu szpitala tymczasowego.

- Uważam, że ich dzisiejsza konferencja prasowa to histeryczna próba obrony skandalicznej, bezzasadnej i na wskroś politycznej decyzji ministra zdrowia, który w zeszłym tygodniu zawiesił w wykonywaniu obowiązków dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Marka Pacynę. Parlamentarzyści i radni PiS z jednej strony nawołują do tego, by w kwestiach związanych z ochroną zdrowia być z dala od polityki, a jednocześnie sami tę politykę uprawiają - pisze Jerzy Zawodnik.

Przypomniał, że miasto z własnej inicjatywy udostępniło budynek Centrum Rehabilitacji. Jednocześnie od samego początku dyrekcja szpitala ściśle współpracowała z Totalizatorem Sportowym, który był wyznaczony przez premiera do utworzenia szpitala tymczasowego. - Dzięki dobrej współpracy ten szpital jest już prawie gotowy do przyjęcia pacjentów.Zupełnie niezrozumiałe jest zawieszenie dyrektora Marka Pacyny praktycznie na końcowym etapie przygotowań do uruchomienia szpitala tymczasowego. Wcześniej nikt nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń dotyczących współpracy. Nikt nie sygnalizował, że jakieś rozmowy trwają zbyt długo. Umowa w sprawie użyczenia nowo wybudowanego obiektu została zawarta 1 lutego i już wtedy Totalizator Sportowy informował, że na uruchomienie szpitala tymczasowego potrzebuje 6 tygodni. Uważam, że zawieszenie dyrektora Marka Pacyny to ewidentna „pokazówka”, która miała na celu odwrócenie uwagi od braku skuteczności rządu w walce z pandemią i zrzucenia odpowiedzialności za samorząd - powiedział Jerzy Zawodnik.