Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

RADOM

Trzy nominacje do nagrody prezydenta RP

środa, 03 lutego 2021 11:22 / Autor: Monika Nowakowska
foto: fb/Bartek Marczuk
Monika Nowakowska

Grupa „Widzialna Ręka” z Radomia nominowana do nagrody Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej ”Dla dobra wspólnego” - uroczysta gala z udziałem pary prezydenckiej odbędzie się 16 lutego w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu.

Nagroda "Dla Dobra Wspólnego" to wyróżnienie i wyraz uznania dla osób, organizacji i firm, które włączają się w różnego rodzaju pomoc potrzebującym w czasie pandemii koronawirusa. Kapituła konkursu nominowała w tym roku 3 osoby i instytucje: lidera grupy "Widzialna Ręka" Bartosza Marczuka, ratownika medycznego i strażaka-ochotnika Jakuba Wachnickiego oraz Bank Żywności.

- Kapituła zdecydowała w tym roku, że należy docenić akcje pomocowe szczególnie w czasie pandemii – mówi Grażyna Wereszczyńska, dyrektor Kancelarii Prezydenta RP. – Akcja „Widzialna ręka”, to jakby pospolite ruszenie społeczności radomskiej. Została uznana za wartą docenienia i nominacji. Ta aktywność pomocowa była bardzo zaraźliwa. Radomianie pokazali, jak wspaniałym są społeczeństwem. Z Radomia mogą i powinny brać przykład inne miasta w Polsce – dodaje:

Grupa "Widzialna Ręka" działa na portalach społecznościowych. Może do niej przystąpić każdy bez względu na wiek czy wykształcenie. Liczą się wrażliwość i chęć pomocy innym. Założyciel grupy Bartosz Marczuk do nominacji podchodzi z pokorą. – Do nagród podchodzę z dystansem. Nie chodzi nam o nagrody. My, radomianie poczuliśmy, że razem, zjednoczeni możemy więcej i to jest nasza nagroda – tłumaczy:

Dzięki „Widzialnej Ręce” do radomian trafiło ponad 800 tys. maseczek. Społecznicy organizowali także obiady dla medyków czy pomoc dla pogorzelców. Wspierali także DPS-y przywożąc podopiecznym urządzenia wspomagające oddychanie. Pierwsza jadłodzielnia w Radomiu to także ich pomysł.

Do nagrody prezydenta RP „Dla dobra wspólnego” nominowany został także Bank Żywności. To instytucja, która dzieli się żywnością z najbardziej potrzebujacymi - mówi Anna Głogowska. - Mamy poczucie misji, do jakiej zostaliśmy powołani. Znalezienie się wśród nominowanych, to dla nas ogromne wyróżnienie - dodaje koordynatorka:

Wyróżnienie wręczane jest przez prezydenta Andrzeja Dudę od 2016 roku. Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach: Człowiek – lider, Dzieło – przedsięwzięcia i projekty, Instytucja – organizacja oraz Nagroda Specjalna im. Piotra Pawłowskiego.

Do tej pory wyróżnieni zostali m.in. brat Jerzy Adam Marszałkowicz; Magdalena Hozer-Chachulska, prezes Mokotowskiego Hospicjum św. Krzyża w Warszawie; Krzysztof Stanowski , dziennikarz sportowy, inicjator akcji #DobroWraca; Ewa Błaszczyk, założycielka kliniki „Budzik” i prezes Fundacji „Akogo?” oraz Fundacja Court Watch Polska.