Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

RADOM

Personel medyczny może liczyć na wsparcie psychologiczne

piątek, 17 kwietnia 2020 11:49 / Autor: Michał Kaczor
fot. Darco Stojanovic/pixabay.com
Michał Kaczor

Personel medyczny w czasie pandemii walczy nie tylko z koronawirusem, ale również z ogromnym obciążeniem psychicznym. Lekarze i pielęgniarki mogą liczyć na wsparcie.

Personel medyczny codziennie walczy z pandemią koronawirusa i przyjmuje na siebie ciężar odpowiedzialności za zdrowie i życie wielu osób. Lekarze i pielęgniarki nie tylko biorą na siebie ryzyko zakażenia, ale też mierzą się ze śmiercią i niepewnością o dalsze losy pacjentów

Często w mediach pojawiają się informacje o kolejnych zakażeniach COVID-19 u personelu medycznego, który rozprzestrzenia się nie tylko wśród nich, ale także pacjentów. Wsparcie psychologiczne w tym zakresie oferuje Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Radomiu.

- Łatwiej jest wyzdrowieć, jeśli człowiek nie obciąża się poczuciem winy. W sytuacji personelu medycznego to jeden z podstawowych problemów emocjonalnych. Rozmowa z nimi i wsparcie dla nich pozwoli „odbarczyć” ich z tego – mówi Agnieszka Łakomska, kierownik Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Radomiu.

Agnieszka Łakomska podkreśla, że tak naprawdę każdy z nas może nieświadomie przekazywać koronawirusa. Najważniejsze, żeby nie stygmatyzować.

- Potencjalnie każdy z nas może być zakażony i może je przekazywać. Ważne, żeby nie stygmatyzować, bo to dodatkowe obciążenie dla tych osób. Zwłaszcza dla tych, które pracują w szpitalach. U tych osób nie ma intencji zarażenia – dodaje Agnieszka Łakomska.

W Radomiu personel medyczny może uzyskać pomoc psychologiczną pod numerami telefonu: 798 839 146 oraz 733 010 833 w godzinach 14:00 -22:00.

Wsparcie uruchomiła również Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.  Od poniedziałku do piątku dyżurują specjaliści, którzy udzielają pomocy psychologicznej.

- To była bardzo dobra decyzja. Od samego początku psychologowie intensywnie pracują wzmacniając pielęgniarki. Jest to bardzo potrzebne. Wiemy, ile było problemów związanych chociażby z brakiem podstawowego zabezpieczenia. Pielęgniarki były w dużym dylemacie, co mają zrobić. Z jednej strony mają do czynienia z człowiekiem chorym i potrzebującym, a z drugiej z brakiem podstawowego zabezpieczenia – mówi Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Obecnie, oprócz problemów z zabezpieczeniem osobistym oraz codziennym doświadczaniem cierpienia i śmierci, medycy mierzą się ze zmęczeniem i kolejnymi zakażeniami wśród personelu.

- Obserwujemy duże zmęczenie i duży stres związany z wzrastającą liczbą zakażonego personelu. Nieraz pielęgniarki dzwonią do izby i od razu wskazujemy psychologia, bo widzimy, że ta pomoc jest nieodzowna – dodaje Zofia Małas.

Pomoc można uzyskać pod numerami 605 536 629 oraz 607 318 602. Harmonogram pracy psychologów znajdziecie TUTAJ.

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych przygotowała również porady wideo z udziałem psycholog Doroty Uliasz.