Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Ireneusz, biskup i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 28 czerwca 2022

RADOM

GIS przestrzega: nie ma suplementów diety na koronawirusa!

wtorek, 31 marca 2020 12:30 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

W związku z pojawiającymi się - zwłaszcza w internecie - ofertami dotyczącymi produktów o sugerowanych właściwościach przeciwwirusowych Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega: nie ma suplementów diety, które chronią przed koronawirusem. 

Jak czytamy w komunikacie GIS suplementy diety stanowią skoncentrowane źródło witamin lub składników mineralnych, albo innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Ich celem jest uzupełnienie normalnej diety - nie przechodzą badań klinicznych i nie posiadają potwierdzonego w badaniach działania farmakologicznego.

Właściwości lecznicze może wykazywać tylko produkt leczniczy, którego definicję zawiera ustawa "Prawo farmaceutyczne"". Zatem sugerowanie, że dany suplement ma właściwości lecznicze - w tym ochrona przed zarażeniem SARS-Cov-2 czy leczenie infekcji COVID-19, jest niezgodne z prawem.

Jak przypomina Główny Inspektorat Sanitarny, suplementacja może być stosowana u osób cierpiących na niedobory poszczególnych witamin lub składników mineralnych. Można ją również stosować w przypadku, kiedy z dietą nie są dostarczane wystarczające ilości witamin i składników mineralnych. Nie zastąpi ona jednak zdrowego odżywiania ani leczenia. Natomiast w okresie ograniczenia aktywności zawodowej i społecznej, kwarantanny oraz w związku z narażeniem na infekcje ważne są nasze prozdrowotne zachowanie czyli między innymi zdrowa i zbilansowana dieta, odpowiednia długość snu czy rekreacja - z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Jednocześnie GIS apeluje do osób młodych o rozsądek. Ostatni przypadek 32-letniej kobiety, która zmarła w wyniku koronawirusa pokazuje, że chociaż w grupie największego ryzyka są osoby starsze i schorowane, to infekcja COVID-19 może być niebezpieczna również dla osób młodych: