Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Piotr Jerzy Frassati
Dziś jest: Poniedziałek, 04 lipca 2022

RADOM

Niech "Arka" płynie dalej!

poniedziałek, 04 marca 2019 17:11 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Arka przy Chrobrego w nowej odsłonie! W poniedziałek, 4 marca otwarta po remoncie została klubokawiarnia Stowarzyszenia Centrum Młodzieży "Arka" w Radomiu. 

Siedziba "Arki" przy Chrobrego nazywana jest "Arką-Matką". To tutaj dwadzieścia lat temu w budynku po kawiarni "Romantycznej" powstała pierwsza placówka Stowarzyszenia. Po dwudziestu latach to miejsce nadal funkcjonuje, ale się zmienia. Teraz klubokawiarnia w "Arce" jest miejscem na miarę XXI wieku, a co najważniejsze - chce w pełni odpowiedzieć na potrzeby młodzieży. - Nasze rozmowy z młodzieżą wykazały, że jest coraz większy problem z bezpieczeństwem w klubach i miejscach, w których czas spędzają ludzie młodzi. Związane jest to z dopalaczami czy tabletkami gwałtu. Młodzi potrzebują miejsca, w którym będą mogli porozmawiać, spotkać się i bezpiecznie pobawić. My oddajemy im dziś takie miejsce - mówi ks. Andrzej Tuszyński - prezes Stowarzyszenia Centrum Młodzieży Arka w Radomiu: 

 

W kawiarni będzie można napić się herbaty czy kawy, porozmawiać, ale także pobawić się - miejsce wyposażone jest w profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie. - Będą wieczorki talentów, marzy nam się grupa teatralna czy muzyczna, ale będzie to również miejsce, gdzie bezpiecznie będzie można chociażby poczekać na autobus po szkole - mówi ks. Krzysztof Bochniak - opiekun klubokawiarni: 

 

Nowa odsłona klubokawiarni to również piękny prezent na dwudziestolecie działalności. Podczas uroczystego otwarcia nie zabrakło wspomnień i słów podziękowania. - Mury może się zmieniają, ale duch "Arki" jest ciągle taki sam - mówią Manuela Ośka i Anita Galińska - jedne z pierwszych wolontariuszek Stowarzyszenia:

 

Początki "Arki" nie były proste, trzeba było wyremontować budynek zniszczony przez pożar, od początku Stowarzyszenie borykało się z kłopotami finansowymi. Jednak było warto podejmować ten trud - mówią Barbara i Bożena Malinowskie, które z "Arką" związane są od początku:

 

"Arka" to około 1300 wolontariuszy, których wachlarz działań jest naprawdę szeroki. Od pomocy w miejskim schronisku, przez spotkania z osobami starszymi czy pomoc w odrabianiu lekcji, po czynne uczestnictwo w organizacji imprez miejskich. - My bardzo cenimy dobrych, solidnych partnerów. Arka jest bardzo solidnym i bardzo dobrym partnerem - mówi wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik: 

 

 Wraz z wiceprezydentem Jerzym Zawodnikiem wstęgę przeciął ks. bp Piotr Turzyński. - Trwa walka o duszę młodego człowieka, o cywilizację, o jutro... Dlatego potrzebne są takie miejsca, które są ocaleniem, które proponują wartości, kulturę, dobro - mówił podczas uroczystego otwarcia bp. Turzyński: 

 

Stowarzyszenie Centrum Młodzieży "Arka" powstało 16 lutego 1999 roku. Jej pierwszym prezesem mianowanym przez biskupa Edwarda Materskiego był ks. Roman Adamczyk. Niedługo po tym przekazał funkcję ks. Andrzejowi Tuszyńskiemu, który prezesem jest do dziś. W Arce pracuje ponad 20 osób, w wolontariacie natomiast działa około 1300 osób, często działalność w Arce przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. 

Kawiarenka oficjalnie działać zacznie w środę, 6 marca i czynna będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 13.00 do 19.00.