Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Pierwsi Męczennicy Świętego Kościoła Rzymskiego
Dziś jest: Czwartek, 30 czerwca 2022

RADOM

Dają wiele - chcą tylko uśmiechu!

środa, 05 grudnia 2018 08:22 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Jakub Szczechowski/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Od pomocy w odrabianiu lekcji, przez odwiedziny u chorych i samotnych, pomoc zwierzętom, organizowanie spotkań aż po umożliwienie godnej i spokojnej śmierci... 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. 

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest od 32 lat, a jego celem jest uhonorowanie wszystkich, którzy niosą bezinteresowną pomoc potrzebującym. Jednak stwierdzenie "bezinteresowna pomoc" w przypadku wolontariuszy jest przekłamane. W niesieniu pomocy mają interes - uśmiech  i radość podopiecznych. 

Od najmłodszych...

Form wolontariatu jest wiele, a do niesienia bezinteresownej pomocy garną się już najmłodsi. Dlatego w wielu szkołach działają Szkolne Kluby Wolontariatu. Wolontariuszki z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 20 to "Dobre duszki". W swojej działalności zajmują się działalnością na rzecz społeczności szkolnej, pamiętają również o bezdomnych zwierzętach. Jak podkreślają, każdy człowiek ma w sobie coś z wolontariusza - wystarczy chociażby zwyczajna pomoc sąsiedzka. Zdaniem wolontariuszek warto wkroczyć w szeregi wolontariatu by niesiona pomoc była skuteczniejsza: 

Jedną z najpopularniejszych form wolontariatu młodzieżowego jest Stowarzyszenie Centrum Młodzieży "Arka". Pod jej skrzydłami działa około 1300 wolontariuszy. Wśród nich Hubert i Dominika. Jak przekonują, wolontariat to z jednej strony trudna sztuka, często podejmowanie odpowiedzialnych decyzji, ale z drugiej strony satysfakcja i wiele korzyści - materialnych, ale przede wszystkim niematerialnych: 

Inną formą wolontariatu może być pomoc zwierzętom w radomskim przytulisku. Chociaż nie powiedzą "dziękuję", to ich mądre, ciepłe spojrzenie i wesołe merdanie ogonem rekompensują dojazdy na obrzeża miasta i spacery bez względu na pogodę. Potwierdza to piętnastoletnia Kinga z Radomia: 

... po dorosłych

Nie tylko dzieci i młodzież garną się do wolontariatu. Kiedy wszyscy zasiadają do wigilijnego czy wielkanocnego stołu, oni - wolontariusze działający na rzecz samotnych - zbierają się w radomskiej "Budowlance", by zorganizować świąteczne spotkanie dla tych, którzy nie mają z kim usiąść do stołu. Zorganizowali już wigilię i śniadanie wielkanocne dla samotnych, przygotowują się do kolejnego spotkania wigilijnego. - Ludzie czują potrzebę pomocy, a to wpływa na ich życie! - przekonuje Zbigniew Ciesielski - koordynator Wigilii dla Samotnych w Radomiu:

Wolontariat daje dużo radości, chociaż posługa nie zawsze jest łatwa. Wolontariusze Szlachetnej Paczki spotykają się z biedą, która wielu z nas wydaje się niemożliwa. I chociaż grudniowy finał przynosi wiele radości i wzruszeń, to najpierw trzeba zetknąć się z wieloma potrzebującymi osobami, poznać ich historie, tragedie. Jednak radość i uśmiech pozwalają zapomnieć o tym co smutne. Co więcej, wolontariat pomaga w doskonaleniu i rozwijaniu samych siebie - mówi wolontariuszka Szlachetnej Paczki - Monika Szczepanik: 

 Pomoc wolontariuszy potrzebna jest również w ostatnich chwilach życia. 

Hospicjum Królowej Apostołów to jedyne hospicjum na Mazowszu oparte na wolontariacie. Jeszcze w 2000 roku takich wspólnot w całym kraju było ponad 120, dzisiaj pozostało ich tylko 13. Wolontariusze dzień i noc bezinteresownie, bez wynagrodzenia służą chorym, rodzinom chorych i osieroconym. Wolontariuszy jest niewielu bo około sześćdziesięciu osób, które pod opieką maną prawie pięć tysięcy osób. Chociaż wolontariusze hospicyjni pomagają godnie odejść, to zapewniają, że wolontariat to życie: 

Podziękowanie... 

Niezależnie od tego czym się zajmują, wolontariusze przyznają, że pomoc drugiemu człowiekowi do ogromna satysfakcja i radość - nawet wtedy, kiedy jest trudno. Zaprzyjaźniają się ze swoimi podopiecznymi, pomagają im, jak potrafią najlepiej. Poświęcają swój wolny czas, energię, często zapominają o swoich problemach, by żyć problemami innych. Nie liczą na wielkie podziękowania, nie mają nadziei, że nabyte znajomości przydadzą się w życiu lub że ciężka praca przyniesie im sławę i pieniądze. Pomagają, bo chcą... Chcą komuś ulżyć, chcą zobaczyć uśmiech, chcą czuć się potrzebni. 

W środę, 5 grudnia - w Międzynarodowym Dniu Wolontariatu w Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego odbędzie się uroczysta Gala organizowana przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży "Arka". W programie prezentacja pracy Centrum Młodzieżowego Wolontariatu i Centrum Wolontariatu Międzynarodowego, podsumowanie projektu "Przestrzeń działania", rozstrzygnięcie konkursów "Wolontariusz Roku" oraz "Klub Roku" oraz występ Laureatów Konkursu "Arka ma talent". Początek o godz. 17.00. 

Może warto dziś podziękować wolontariuszom, których spotkaliśmy na swojej drodze? A może właśnie dziś jest dobry dzień na to, by zostać wolontariuszem? Możliwości jest wiele, potrzebujący czekają, a wolontariat to wielka sprawa, piękny dar dla drugiego człowieka i inwestycja w siebie...