Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Ireneusz, biskup i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 28 czerwca 2022

RADOM

Szpitale w Radomiu z nowym sprzętem

czwartek, 16 sierpnia 2018 13:40 / Autor: Monika Nowakowska
foto: szpital miejski
Monika Nowakowska

Na Oddział Neonatologii Radomskiego Szpitala Specjalistycznego trafiły dwa urządzenia wielofunkcyjne o nazwie Panda, które służą do reanimacji i obserwacji noworodków. Nowoczesny sprzęt pozwala na przeprowadzenie reanimacji dziecka oraz nieinwazyjne wspomaganie jego oddechu.

Zestaw Panda składa się z kardiomonitora, urządzenia do nieinwazyjnego wspomagania oddechu, ssaka, nawilżacza oraz wagi elektronicznej. Umożliwia ona zważenie, zmierzenie i ogrzanie noworodka bez konieczności przenoszenia dziecka. - Może być stosowany zarówno u wcześniaków, ale także u dzieci, które urodziły się w terminie, ale otrzymały mniejszą liczbę punktów w skali APGAR – mówi Bogusława Jemioł - Wojakowska, kierownik Oddziału Neonatologii w miejskiej lecznicy.

Oddział Neonatologii Radomskiego Szpitala Specjalistycznego czeka teraz na kolejny sprzęt od Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy, w tym na analizator do oznaczania równowagi kwasowo – zasadowej z krwi, RTG przyłóżkowe, aparat USG, pulsoksymetry, lampy diodowe przeciwżółtaczkowe.

Zestaw Panda trafił też na oddział neonatologii Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Dodajmy, na oddział trafiają dzieci urodzone nawet w 24. tygodniu ciąży.

W zeszłym roku w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym urodziło się ponad 1 842 dzieci.