Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

RADOM

Mikołajkowe alkogogle

środa, 06 grudnia 2017 10:22 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu sprezentował dziś młodzieży jazdę w alkogoglach, odblaski i cukierki. Uczennice IV LO im. T. Chałubińskiego miały w ośrodku zajęcia teoretyczne i praktyczne o wpływie alkoholu na prowadzenie pojazdu.

 

Młodzież obejrzała najpierw prezentację z solidną dawką informacji o skutkach siadania za kierownicę "z promilami". Znaczne opóźnienie reakcji, mniejszy kąt widzenia, niebezpieczna fantazja to główne zagrożenia. - To bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Statystyki są zatrważające. Istotne jest dlatego, aby już przed imprezą wybrać jednego trzeźwego kierującego - mówił o potrzebie takich działań egzaminator Wojciech Brejtkop.

- Ta grupa wiekowa jest najbardziej narażona na wszelkiego rodzaju pokusy, choćby związane z zażywaniem środków niedozwolonych czy alkoholu. Oni będą za chwile naszymi klientami i użytkownikami dróg. Chodzi o to, żeby sobie uświadomili, jakie to są poważne zagrożenia - zauważył Zbigniew Mazurkiewicz, wicedyrektor radomskiego WORD-u.

Dziewczęta próbowały sowich sił na symulatorze jazdy. Hitem była jednak jazda w alkogoglach po placu manewrowym. Alkogogle to specjalne okulary, które umożliwiają trzeźwej osobie widzenie świata oczami kogoś z 0,8 promila alkoholu we krwi.  

- Jestem bardzo zadowolony. Dziewczyny miały wykonać prosty slalom oraz parkowanie skośne albo prostopadłe. Byłem zaskoczony, że po założeniu alkogogli niektóre uczestniczki pojechały równie dobrze jak bez okularów - powiedział nam egzaminator Andrzej Majewski.

Uczennice uczestniczyły w zajęciach razem z nauczycielką biologii Honoratą Krzysztofik.

W podobnych zajęciach w radomskim WORDzie uczestniczyli przez cały dzień uczniowie innych szkół.  Warto dodać, że rocznie w Polsce zatrzymywanych jest ok. 150 tys. nietrzeźwych kierowców.