Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Apostołowie Piotr i Paweł
Dziś jest: Środa, 29 czerwca 2022

RADOM

PO zaniepokojone opieką nocną i świąteczną

czwartek, 28 września 2017 14:17 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MN/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Od 1 października wprowadzone zostaną zmiany w nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Platforma Obywatelska w Radomiu obawia się, że 90% mieszkańców kierować się będzie do usytuowanego w centrum miasta szpitala miejskiego, co może spowodować, że ryczałt w wysokości ok. 200 tys. zł. miesięcznie na świadczenie tej pomocy, okaże się niewystarczający.

Z początkiem października przestają działać punkty nocnej i świątecznej opieki medycznej w szpitalu w Krychnowicach oraz przy ulicy Okulickiego. Zmiany są spowodowane wchodzącą w życie ustawą o sieci szpitali. Od niedzieli w Radomiu będą działały dwa punkty nocnej i świątecznej opieki medycznej. Tak jak w poprzednich latach, pomocy będzie udzielała Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego. Do niej dołączy także szpital na Józefowie. 

Członkowie Platformy Obywatelskiej w Radomiu są zaniepokojeni tymi zmianami. Radne Magdalena Lasota i Wioletta Kotkowska obawiają się, że przyznany przez NFZ ryczałt na świadczenie usług, okaże się niewystarczający. Szcególnie niepokoi sytuacja, w którym prawdopodobnie znajdzie się szpital miejski, do którego, jak spodziewa się PO, będzie się zgłaszać ok. 90% pacjentów - mówi radna PO Magdalena Lasota:

Szpital w Krychnowicach obsługiwał dotychczas południową część Radomia, punkt przy ul. Okulickiego powiat, szpital miejski zaś północną część miasta. Radona PO Wioletta Kotkowska obawia się, że szpital miejski nie wytrzyma w pewnym czasie obłożenia pacjentów, szczególnie, że nadchodzi czas zwiększonych zachorowań:

Starostwo Powiatowe w Radomiu organizuje punkty dla mieszkańców powiatu radomskiego. Jeden będzie przy szpitalu w Iłży, drugi w Pionkach.

Nocna i świąteczna opieka medyczna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. Dyżurujący lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych) oraz telefonicznie.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie: nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.