Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
Dziś jest: Piątek, 24 maja 2024

RADOM

O prawach z Rzecznikiem

wtorek, 19 kwietnia 2016 17:13 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł
Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się z radomianami. Rzecznik omówił z mieszkańcami Radomia nurtujące ich problemy.

Spotkanie odbyło się w ramach wizyt regionalnych Rzecznika w różnych miastach Polski. Spotkanie było okazją do rozmowy i poruszenia problemów bliskich lokalnej społeczności. - Rzecznik nie może być instytucją odległą. Jego rolą powinna być nie tylko rozmowa, ale również zbliżanie się i poznawanie problemów mieszkańców poszczególnych miast. - powiedział na wstępie Adam Bodnar.

Wśród zebranych pojawiły się osoby prywatne, ale także przedstawiciele radomskich organizacji, np. Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków, czy pedagogów ulicy. Podczas spotkania poruszone zostały problemy dotyczące wielu dziedzin. Radomianie poruszali kwestie związane ze służbą zdrowia: apelowali o ustalenie zasad przyjmowania pacjentów bez kolejki w przychodniach, o opracowanie prawnego informatora dla emerytów i rencistów, w którym osoby starsze mogłyby znaleźć czytelne informacje dotyczące praw pacjenta.

Poruszony został również problem opieki nad osobami starszymi, czy niepełnosprawnymi. Pojawiło się pytanie jak poradzić sobie z rozwiązaniem kwestii osób sprawujących opiekę nad bliskimi. - Wspierać należy nie tylko osoby chore, ale także opiekujące się nimi. To wsparcie nie może ograniczać się jedynie do pomocy materialnej. Chodzi również o informacje, doradztwo czy udzielenie wsparcie psychologicznego. Trzeba pracować z całymi rodzinami w ten sposób, by dzieliły swoje obowiązki. - powiedziała Barbara Imiołczyk - przewodnicząca komisji ekspertów ds. osób starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

 W czasie spotkania padło również pytanie o ustawę regulującą zasady zadośćuczynienia za bezpodstawne oskarżenie przez prokuraturę. Mężczyzna, który zadał to pytanie zaapelował do Rzecznika Praw Obywatelskich o to, by wpłynął na to, aby każdy bez względu na piastowane stanowisko mógł w takim przypadku liczyć na zadośćuczynienie, a nie tylko przeprosiny. Jak powiedział Rzecznik, w tym przypadku potrzebna jest reforma całego systemu, a problem ten cały czas jest opracowywany w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jednak to nie jedyne tematy, które zostały poruszone podczas spotkania w Resursie Obywatelskiej:

 

By stać w obronie praw obywatelskich Rzecznik ma do dyspozycji rozmaite instrumenty, m.in. wystąpienia generalne:

 

Rocznie na biurko Rzecznika Praw Obywatelskich trafia ok. 60 tys. skarg i wniosków.