Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Pius V, papież
Dziś jest: Wtorek, 30 kwietnia 2024

RADOM

Zadbaj o swoje nerki - skorzystaj z bezpłatnych badań!

środa, 09 września 2015 10:51 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska
Już 20 września (niedziela) 2015 roku, w Centrum Dializ Fresenius w Radomiu (w pobliżu Gimnazjum nr 8) będzie można wykonać bezpłatne, proste badania krwi pod kątem chorób nerek. By wziąć udział w akcji trzeba mieć ukończone 45 lat i wcześniej się zarejestrować. Ilość miejsc na badania jest ograniczona i wynosi 300. 

- Rejestrować będziemy na konkretną godzinę, aby usprawnić całą akcję i uniknąć tłoku. Nie trzeba być na czczo, więc równie dobrze można przyjść w godzinach popołudniowych. Przypominamy jednak, że zapisać mogą się osoby, które ukończyły 45 lat – mówi Dorota Kochańczyk, pielęgniarka oddziałowa Centrum Dializ Fresenius w Radomiu. Chętni będą mogli zarejestrować się 15-16 września w godzinach od 10.00-15.00, pod numerami telefonów: 797 736 776 lub 797 736 767. Przy rejestracji wymagane będzie podanie numeru PESEL.

Akcja w Radomiu jest częścią ogólnopolskiej kampanii NEFROTEST organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z lokalnym partnerem, Centrum Dializ Fresenius w Radomiu. Celem akcji jest: szerzenie wśród Polaków wiedzy na temat chorób dróg moczowych oraz promocja profilaktyki chorób nerek i badań przesiewowych tego narządu. Radom to już 57. miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od inauguracji akcji w 2010 roku, przebadało się ponad 40 tysięcy osób. Choroby nerek dotykają co najmniej 4 milionów Polaków. Ponieważ początkowo najczęściej nie dają wyraźnych objawów – większość osób nawet nie  wie, że choruje. Nieleczone schorzenia nefrologiczne mogą prowadzić do przewlekłej niewydolności nerek – a ta nawet do śmierci. Wykryte na wczesnym etapie często można wyleczyć albo powstrzymać ich rozwój na wiele lat.

- Przewlekła choroba nerek (PChN) może rozwijać się w naszym organizmie przez wiele lat. Bardzo często przebiega bez wyraźnych objawów, dlatego pacjent nie przypuszcza, że dzieje się coś złego. Problemy z nerkami często odkrywa się przy okazji innych badań, jednak wtedy może być już za późno. Chorzy trafiają na dializy i jeśli nie otrzymają przeszczepu nerki, będą dializowani do końca życia. A tak wcale nie musi być. Wystarczy wykonać proste badanie ogólne moczu lub oznaczyć we krwi parametry wydolności nerek (kreatynina) – tłumaczy lek med. Piotr Grzyb, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Radomiu. - Warto wiedzieć, że pacjent z chorobą nerek, wykrytą na wczesnym etapie ma duże szanse na uniknięcie dializ. Szczególnie jednak uważać powinny osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą). Przewlekała choroba nerek i niewydolność nerek często towarzyszy tym schorzeniom nie powodując wyraźnych objawów. Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych (badania ogólnego moczu i badania poziomu kreatyniny wraz z wskaźnikiem przesączania kłębuszkowego GFR). Profilaktyczne badania zalecane są też tym, którzy mają w swojej rodzinie osoby chore na nerki czy też ukończyły 65 lat. W takim wypadku najlepiej badać się co roku - dodaje dr Piotr Grzyb.