Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Józef, Rzemieślnik
Dziś jest: Środa, 01 maja 2024

KULTURA

Rozśpiewana i tańcząca przedwojenna Warszawa w Resursie

czwartek, 20 kwietnia 2023 11:35 / Autor: Wojciech Sałek
foto: Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej
Wojciech Sałek

„Zakochanym być i kochanym być i mieć wciąż dwadzieścia lat” – tak śpiewał w 1938 roku Mieczysław Fogg i stąd tytuł spektaklu, na który zapraszają wychowankowie Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej i Lesznowolska Orkiestra Symfoniczna. Koncert w sobotę 22 kwietnia o godz. 18.00 w Rasursie Obywatelskiej

Sekcja oldbojów Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej jest nieformalną grupą artystyczną, którą tworzą byli zespołowicze. Tradycja tej działalności dorównuje wiekiem samemu Zespołowi i jest przejawem niezwykłych więzi, jakie powstały pomiędzy członkami zespołowej społeczności w okresie ich aktywności w zespole, zarówno na scenie, jak i poza nią.

Grupa oldbojów najbardziej uaktywnia się przed kolejnymi jubileuszami zespołu, które obchodzone są co 5 lat. Najbardziej aktywni i zakręceni zarówno tanecznie, jak i wokalnie oldboje spotykają się regularnie raz w tygodniu. Rezultatem takich spotkań, treningów, wielogodzinnych prób jest program artystyczny nawiązujący do tradycji warszawskich teatrzyków kabaretowych lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku, który powstał w 2019 roku. Był prezentowany z sukcesem na warszawskich scenach przed pandemią i po niewielkich zmianach w tym roku.

Dźwiękami niezapomnianych melodii Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Fritza Kreislera wraz z tekstami Juliana Tuwima, Mariana Hemara, Antoniego Słonimskiego czy Jerzego Jurandota Zespół przeniesie nas w niepowtarzalny świat kabaretów „QUI PRO QUO”, „BANDY”, „CYRULIKA WARSZAWSKIEGO” czy też „CYGANERII” międzywojennej Warszawy.

Głównymi bohaterami spektaklu są Fryderyk Jarossy – jeden z najwybitniejszych konferansjerów międzywojennej Warszawy oraz piosenka sentymentalna, liryczna, o miłości, o wiośnie, o rozstaniu, o przemijaniu, o tęsknocie… m.in. z repertuaru Hanki Ordonówny, Miry Zimińskiej, Stefci Górskiej, Eugeniusza Bodo, Zuli Pogorzelskiej i wielu innych wykonawców tamtych lat.

O tym wyjątkowym wydarzeniu, które przed nami opowiedziała nam Iwona Fogiel, z sekcji oldbojów Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, z którą rozmawiali Magda Gliszczyńska i Wojtek Sałek:

To już w sobotę można w Resursie o 18.00 przenieść się na chwilę do Warszawy, która bawi się i śpiewa, a piosenki przeplatają tańce – czardasz, tango, paso doble. Na parkiecie dancingu także walc i foxtrot, charleston. A to wszystko do muzyki w wykonaniu Lesznowolskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Arkadiusza Górki.