Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Jan z Avili, prezbiter i doktor Kościoła
Dziś jest: Piątek, 10 maja 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 240.

KULTURA

Gwarowe słówka zapisane w jednej publikacji

środa, 08 lutego 2023 14:58 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Muzeum Wsi Radomskiej
Monika Nowakowska

Ukazał się „Słownik gwarowy ziemi radomskiej” - jego autorem jest Marian Kwiecień, regionalista, społecznik, miłośnik kultury ludowej.

Publikacja jest zbiorem leksyki wsi położonych w gminach Jedlińsk i Jastrzębia. Autorowi udało się również poznać i utrwalić gwarowe słówka z powiatów: radomskiego, zwoleńskiego, lipskiego, szydłowieckiego, przysuskiego, kozienickiego, białobrzeskiego i opoczyńskiego.

Zbiór słownictwa zebrany przez Kwietnia ma charakter amatorski. Celem publikacji jest ocalenie od zapomnienia mowy naszych przodków, wyrażenie dla nich szacunku. To dla autora pewnego rodzaju powrót do lat dziecinnych. Z dużym sentymentem przypomina on słowa, którymi posługiwali się jego rodzice, dziadkowie, a które obecnie wyszły już z powszechnego użycia.

Słownik jest też ważnym elementem polskiego dziedzictwa, służy popularyzacji wiedzy na temat małej ojczyzny, a przede wszystkim specyficznego dla nich języka ludowego.

Publikacja zawiera około 2500 wyrazów hasłowych. Ich tematyka dotyczy różnych zagadnień np. pracy na polu, gospodarstwa rolnego, domowego, kuchni, rzemiosła. Każde z nich opatrzone jest definicją oraz cytatem z gwary będącym przykładem użycia danego słowa lub wyrazu związkowego. Wyrazy hasłowe i cytaty są zapisane tak, jak się je wymawia. Uwzględnia więc charakterystyczne dla pogranicza małopolsko-mazowieckiego cechy gwarowe. Niektóre hasła zostały zilustrowane materiałem ikonograficznym.

Słownik gwarowy ziemi radomskiej stanowi ważny dokument źródłowy o życiu mieszkańców wsi radomskiej w przeszłości i kulturze ludowej tego regionu. Publikacja zawiera 2,5 tys. wyrazów hasłowych.