Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
Dziś jest: Wtorek, 24 maja 2022

Muzea

Noc atrakcji w opoczyńskim muzeum

sobota, 14 maj 2022 21:48 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Muzeum Regionalne w Opocznie włączyło się w obchody Europejskiej Nocy Muzeów. Na zwiedzających czekają liczne atrakcje. Można z nich korzystać do północy.

Są ciekawe wystawy, promocje książek, prelekcja, koncert, nie zabrakło też rekonstruktorów i zabytkowych pojazdów. Opoczyńskie muzeum przygotowało sporo atrakcji na tegoroczną Noc Muzeów. – To największe wydarzenie w naszym życiu muzealnym – mówi dyrektor Adam Grabowski. Jak dodaje, osoby licznie odwiedzające tego dnia placówkę mogą zapoznać się z wystawami stałymi i czasowymi oraz skorzystać z atrakcji dodatkowych. Wśród tych atrakcji są zabytkowe pojazdy z czasów drugiej wojny światowej stojące przed muzeum, są również grupy rekonstrukcyjne. Z kolei wykład o służbie Hubala w wojsku do wybuchu drugiej wojny wygłosiła Ewa Pawlus. – To mniej znany aspekt z życia naszego bohatera – mówi dyrektor Adam Grabowski.

Podczas Nocy Muzeów swoją nową książkę „Wielka Wojna 1914-1918 w regionie opoczyńskim” zaprezentował dr Paweł Budziński. – To jest drugie wydanie, rozszerzone, poprawione pierwszego wydanie, które ukazało się w roku 2014 na setną rocznicę wybuchu pierwszej wojny światowej – wyjaśnia autor.
Z kolei o swojej książce „Śladami majora Henryka Dobrzańskiego Hubala. Ostatnie dni” mówił Jacek Lombarski. – To czwarta część cyklu – wyjaśnia autor. W swojej publikacji zamieścił nie tylko fotografie, ale i mapki, dlatego książka spełnia rolę przewodnika, dzięki któremu możemy podążać śladami Hubala, odtworzyć ostatnie jego dni od 20 do 30 kwietnia, kiedy został zabity.
Podczas Nocy Muzeów opoczyńską placówkę odwiedza jak co roku dużo osób. – Bardzo nas to cieszy – mówi Adam Grabowski.
W programie opoczyńskiej Nocy Muzeów znalazł się także koncert Zuzanny Moczek. Z atrakcji przygotowanych przez muzeum w Opocznie można korzystać do północy.