Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Jan Nepomucen Chrzan, męczennik
Dziś jest: Piątek, 01 lipca 2022

KULTURA

Noc Muzeów w Radomiu i regionie

środa, 11 maj 2022 10:10 / Autor: Magdalena Król
fot. Radio Plus Radom
Magdalena Król

Po dwóch latach przerwy wróciła Noc Muzeów. Do tego wydarzenia również szykuje się Radom. Gdzie można się wybrać w tę noc? Sprawdź!

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczna Noc Muzeów! "Tajemnicą jest kobieta" pod takim hasłem odbędzie się tegoroczne wydarzenie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

- Początek o godzinie 19:00. Będzie m.in. konkurs plastyczny „Kobieta - muza, natchnienie, inspiracja", koncert „Muzyka jest kobietą”, oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Kobieta - współczesne artystki i artyści pamięci Anny Bilińskiej", warsztaty przyrodnicze - „Skarbiec miodowy”, pokaz mody „Czas kobiet” realizowany przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu. Natomiast w Aptece Kultury odbędzie się wykład „Dziewczyny w maciejówkach” i Kobiety świata – obyczaje, tradycje, obrzędy” oraz pokaz musztry Ochotniczej Legii Kobiet - mówi Ilona Pulnar-Ferdjani z Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" oraz Muzeum Historii Najnowszej Radomia również włączają się w radomskie obchody tegorocznej edycji Nocy Muzeów.

- Do obydwu placówek zapraszamy 14 maja od godz. 19.00 do 01.00, gdzie na naszych gości czekać będzie moc atrakcji. Muzeum zaprasza do obejrzenia dwóch wystaw: "Przemysł - siła miasta. Radom w latach 1918-1989" oraz
"Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku".W Resursie Obywatelskiej natomiast na uczestników imprezy czekać będzie ekspozycja pn. "Nie poszła z dymem. Historia radomskiej "Tytoniówki", przygotowana ze zbiorów oraz przy współpracy firmy Imperial Tobacco - mówi Maciej Zwierzyński z Resursy Obywatelskiej.

Muzeum Witolda Gombrowicza jak co roku na Noc Muzeów zaprasza o jedną noc wcześniej. W piątek, 13 maja, we Wsoli o godzinie 20.00 odbędzie się recital Barbary Wrońskiej - wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów. Wcześniej o godzinie 19:00 poetyckie spotkanie z Robertem Utkowskim zostaną zaprezentowane wiersze z tomu „Inny stan skupienia”, a przeczyta je Stanisław Biczysko. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Muzeum zapewnia dojazd z Radomia do Wsoli – bezpłatny autobus odjedzie z przystanku Chrobrego/Czysta (obok galerii handlowych, kierunek Michałów) o godz. 18.20. Powrót po wydarzeniu, ok. godz. 21.00.

W tę noc zaprasza również Muzeum Wsi Radomskiej. Zwiedzanie można rozpocząć już o godzinie 10:00. O godzinie 15:00 nastąpi otwarcie wystawy "Stanisław Zieliński (1939 - 2022) IN MEMORIAM", a po godzinie 16:00
odbędzie się potańcówka "Pod dębem ".

Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze także zaprasza zwiedzających. Będzie można zobaczyć wystawy stałe oraz multimedialną "Dzieło Oskara Kolberga". Zwiedzanie będzie możliwe w godzinach od 10.00 do 21.00.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza na Noc Muzeów w sobotę, 14 maja 2022 roku w godzinach od 19.00 do 1.00. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.