Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Jan Nepomucen Chrzan, męczennik
Dziś jest: Piątek, 01 lipca 2022

KULTURA

"Bryczką po Mazowszu" w Muzeum Wsi Radomskiej!

niedziela, 01 maj 2022 14:48 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

To impreza plenerowa, podczas której prezentowane są zaprzęgi konne: bryczki, wozy i powozy z kolekcji Muzeum Wsi Radomskiej. W niedzielę do skansenu przybyły tłumu gości: z Radomia i okolic oraz z Warszawy i województwa świętokrzyskiego. 

Prezentacji eksponatów towarzyszą pokazy powożenia bryczką oraz gawędy na temat dawnych sposobów podróżowania, utrwalone w przekazach, relacjach i literaturze. Ilona Jaroszek, dyrektor radomskiego skansenu:

Zwiedzający mogą skorzystać również z wyjątkowej okazji przejażdżki zaprzęgiem konnym po skansenie. Zaprzęgi kursują na dwóch trasach – jedna wśród pól i zagród, a druga do młynów pomiędzy stawami. Start spod Wiatraka z Wierzbicy. Usługi przewozowe świadczą   Stajnia Karino z Gulina:

Podczas imprezy odbywa się pierwsza w sezonie wiosennym potańcówka z udziałem kapel wiejskich. Na scenie „pod dębem” do tańca grają: Kapela Bronisława Machla z Sienna i Kapela Zdzisława Kwapińskiego z Radomia. Pomysłodawcą imprezy jest Przemysław Bednarczyk, kierownik działu historii wsi radomskiego skansenu:

W Stodole z Grójca wyeksponowane są uprzęże oraz warsztat rymarza i kołodzieja. Paweł Wójcicki z Muzeum Wsi Radomskiej:

Podczas imprezy odbywa się pierwsza w sezonie wiosennym potańcówka z udziałem kapel wiejskich. Na scenie „pod dębem” do tańca grają: Kapela Bronisława Machla z Sienna i Kapela Zdzisława Kwapińskiego z Radomia. 

Festyn potrwa do 21.00