Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Jan Nepomucen Chrzan, męczennik
Dziś jest: Piątek, 01 lipca 2022

KULTURA

"Bryczką po Mazowszu" w radomskim skansenie

środa, 27 kwietnia 2022 11:02 / Autor: Magdalena Król
fot. Muzeum Wsi Radomskiej
Magdalena Król

Bryczki, wozy i powozy z kolekcji Muzeum Wsi Radomskiej będzie można zobaczyć już w niedzielę, 1 maja, w radomskim skansenie w czasie imprezy plenerowej "Bryczką po Mazowszu". Początek o godzinie 12:00.

Prezentacji eksponatów towarzyszyć będą pokazy powożenia bryczką oraz gawędy na temat dawnych sposobów podróżowania, utrwalone w przekazach, relacjach i literaturze. W Stodole z Grójca wyeksponowane będą uprzęże oraz warsztat rymarza i kołodzieja. Ponadto goście, którzy odwiedzą tego dnia skansen będą mogli skorzystać z przejażdżki zaprzęgiem konnym. Zaprzęgi kursować będą na dwóch trasach – jedna wśród pól i zagród, a druga do młynów pomiędzy stawami. Start spod Wiatraka z Wierzbicy. Usługi przewozowe świadczyć będzie Stajnia Karino z Gulina.

Podczas imprezy odbędzie się pierwsza w sezonie wiosennym potańcówka z udziałem kapel wiejskich. Na scenie „pod dębem” do tańca zagrają: Kapela Bronisława Machla z Sienna i Kapela Zdzisława Kwapińskiego z Radomia.

Natomiast w zagrodzie z Alojzowa dzieci będą mogły uczestniczyć m.in w warsztatach plastycznych „Konik na biegunach” i „Koń wyścigowy”, a w zagrodzie z Jastrzębi na Eko ryneczku będzie można zakupić wędliny, sery i ciasta, dania kuchni regionalnej oraz inne produkty.

Festyn rozpocznie się o godzinie 12.00 i potrwa do 21.00

O tym wydarzeniu z Przemysławem Bednaryczykiem z Muzeum Wsi Radomskiej rozmawiała Magdalena Król: