Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci Apostołowie Piotr i Paweł
Dziś jest: Środa, 29 czerwca 2022

Kino

W Kozienicach obejrzymy "Mój dług" i porozmawiamy z odtwórcą głównej roli

wtorek, 22 lutego 2022 07:56 / Autor: Kamil Zapora
Kadr z filmu "Mój dług"
Kamil Zapora

„Mój Dług” to jedna z najgorętszych premier kinowych w tym roku. Głośna historia Sławomira Sikory wraca na ekrany, a główną rolę w tym filmie gra kozieniczanin Bartosz Sak. Kinomaniacy będą mieli okazję się z nim spotkać, bo w Kinie KDK odbędzie się seans specjalny z udziałem aktora. Ten zaplanowano na piątek, 25 lutego, na godz. 17.30. Sprzedaż biletów rusza 22 lutego.

Film „Mój Dług” jest kontynuacją historii przedstawionej w filmie „Dług” Krzysztofa Krauze i opowiada o tym, co stało się ze Sławomirem Sikorą po jego aresztowaniu oraz o jego drodze do ułaskawienia. W rolę Sikory wciela się Bartosz Sak, kozienicki aktor młodego pokolenia, którego mogliśmy oglądać m.in. w głośnym serialu „Belfer”.

Historia opowiedziana w filmie oparta jest na faktach. W marcu 1994 roku aresztowano dwóch młodych przedsiębiorców, Sławomira Sikorę i Artura Brylińskiego, którzy kilka dni wcześniej brutalnie zamordowali dwóch prześladujących ich bandytów: Grzegorza G. i jego ochroniarza Mariusza K., żyjących m.in. z egzekucji fikcyjnych długów. Przez półtora roku Sikora i Bryliński byli przez nich szantażowani i torturowani, zmuszani do zwrotu rzekomo pożyczonych pieniędzy wraz z odsetkami. Prześladowani prosili o pomoc policję, ale ta nic nie zrobiła. Doprowadzeni do ostateczności zamordowali swoich oprawców. W listopadzie 1997 roku zostali skazani na 25 lat. Ich historia zainspirowała Krzysztofa Krauze, który w 1999 roku nakręcił film „Dług”. Od tego momentu zaczęła się walka o ułaskawienie, która w grudniu 2005 roku doprowadziła Sikorę do wolności.

– Swoją historię Sikora zaczął pisać jeszcze w więzieniu. W 2004 roku ukazała się jego książka „Mój dług”, na kanwie, której Andrzej Sobek przy współpracy z Sikorą napisał scenariusz filmu – mówi dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska i dodaje: – W filmie oprócz Bartosza Saka, zobaczymy m.in. Piotra Stramowskiego, Olgę Bołądź czy Annę Karczmarczyk. Szykują się ogromne filmowe emocje, a po nich okazja do zadawania pytań odtwórcy głównej roli:

Seans specjalny odbędzie się w piątek, 25 lutego, o godz. 17.30 w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach. Sprzedaż biletów rusza 22 lutego. Te będą dostępne w kasach KDK w cenie 22 zł – normalny, 18 zł – ulgowy. Posiadacze „Kozienickiej Karty Mieszkańca” mogą liczyć na dodatkowe rabaty.