Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Joanna Maria de Maille, wdowa WIELKI CZWARTEK
Dziś jest: Czwartek, 28 marca 2024

KULTURA

Wojciech Stan 70 lat z fotografią. Wernisaż

środa, 08 grudnia 2021 09:19 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Wojciech Stan
Elżbieta Warchoł

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza w niedzielę, 12 grudnia na otwarcie wystawy pt: Wojciech Stan 70 lat z fotografią.

Wernisaż o godz. 15. Wystawa będzie czynna do 30 stycznia 2022
 roku. Kurator: Marcin Kucewicz. Wydarzenie w sprawdzonej formule wystawy, z towarzyszącym efektownym albumem, ma w założeniu skierować uwagę na wyjątkowość sylwetki samego Autora. Jego życie, jak pisał Paweł Pierściński, „wypełnione jest pracą i służbą dla społeczeństwa”.

Cytowany twórca Kieleckiej Szkoły Krajobrazu zauważa również, że „Wojciech Stan, podejmując życiowe decyzje, wchodził w zagadnienia sztuki oraz usilnie pracował nad zbudowaniem [własnej przyp. red.] świadomości twórczej”. Warto zdać sobie sprawę, że dorobek autora – historyka sztuki, fotografika i filmowca, urodzonego w Radomiu w 1934 r. – w rachubie osi czasu przypada na mniej więcej trzy pokolenia i kilka formacji ustrojowych w historii naszego kraju. W tak zacnym okresie aktywności ewoluowało też mocno społeczne zapotrzebowanie na misję fotografika, jak również zmieniały się znacznie możliwości techniczne rejestrowania kadrów rzeczywistości. Obcując z fotografiami z różnych okresów życia Wojciecha Stana można mieć nawet poczucie pewnego nadmiaru poruszanej za pomocą obiektywu problematyki.

Rozmawiając z samym Autorem mamy pewność, że wszystkie te obszary są dla Niego bardzo ważne. O wszystkich tych obszarach wielokrotnie opowiadał, pisał, pokazywał na dotychczasowych wystawach, bądź w prawie 100 albumach książkowych. Marcin Kucewicz – kurator projektu realizowanego w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, dokonał wnikliwego oglądu całokształtu twórczości Stana, by zaproponować koncepcję ekspozycji i publikacji. Po uzgodnieniach, wystawa, której formuła wizualna ma wykraczać poza sytuację zestawu standardowych ram z zawartością obrazową, zaprezentuje kilka „mocnych”, wyrazistych obszarów twórczości Jubilata z różnych lat. Bardzo dużo miejsca zajmą pełne reporterskiej pasji prace czarno-białe z lat 60., 70. i 80. minionego wieku, związane między innymi z pracą Wojciecha Stana w Centralnej Agencji Fotograficznej (1972–1991), która w poprzedniej epoce była państwowym podmiotem mającym wyłączność na udostępnianie serwisu foto dla prasy.

Sporo miejsca będzie dla fotografii Radomia, w tym dla tych obrazujących gigantyczne modernizacje sieci wodociągowej, czy odbudowę miejskiej elektrowni na potrzeby świątyni sztuki. Jako nowy obszar poszukiwań z ostatnich dziesięcioleci aktywności fotografika, zaistnieje monastycyzm, w którym obiektyw dyskretnie towarzyszył modlitwie i wnętrzom klasztorów różnych wyznań.

Wojciech Stan to radomianin, który działał w Polsce, Europie, innych kontynentach, nawet w Arktyce i na Antarktydzie. Współpracował z krajowymi i zagranicznymi agencjami fotograficznymi. Sam będąc dydaktykiem w szkołach różnego szczebla, stał się Mistrzem dla wielu. Podejmując się tej wystawy, poprzez prezentację dorobku, chcemy również zaznaczyć i to jakże ważne przesłanie misji życia Jubilata. Choć jesteśmy głęboko przekonani, że pełny wymiar tej misji jest na tyle ogromny, że trudno w ogóle go pokazać czy naszkicować słowem pisanym. Marcin Rusek. Autor tekstu do katalogu „Wojciech Stan, 70 lat z fotografią”.