Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Josemaría Escrivá de Balaguer, prezbiter
Dziś jest: Niedziela, 26 czerwca 2022

KULTURA

BLACK & WHITE. Wystawa zbiorowa fotografii członków RTF

poniedziałek, 01 listopada 2021 22:12 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Fb RTF
Elżbieta Warchoł

Od wtorku, 2 listopada w Małej Galerii RTF w Radomiu będzie można oglądać wystawę zbiorową fotografii członków Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego pt: BLACK & WHITE. Wernisaż o godz. 18 w gmachu MBP przy ul. Piłsudskiego 12.

Fotografia w swym początku była czarno-biała, przez lata w różny sposób starano się ją „uatrakcyjnić” czy może bardziej upodobnić do rzeczywistości przez dodawanie barw. Teraz dysponujemy narzędziami, które potrafią odwzorować prawdziwe kolory lub nawet umożliwiają autorowi przekształcić je po swojemu, według własnej palety barw - napisał w zaproszeniu prezes RTF Leszek Jastrzębiowski.

Mając do dyspozycji tylko dwa kolory gramy światłem i cieniami tak, aby jak najciekawiej oddać treść fotografii. Teraz samodzielnie wprowadzamy sobie takie drobne ograniczenia, by wyrażać się poprzez fotografię inaczej. Każde zdjęcie może być znowu B&W, jeśli uznajemy, że taką mamy wizję, jeśli chcemy więcej surowości, powagi i klimatu. Czarno-biała fotografia charakteryzuje się klarowną kompozycją i to jej ogromna siła. Ograniczenia tylko do dwóch barw podkreślają klimat.Symbolika czerni jest dość zróżnicowana. Polakom i kulturom europejskim kojarzy się ze smutkiem, pogrzebem, żałobą, ale budzi również skojarzenia z elegancją, tajemnicą. Starożytni Egipcjanie i Indianie uznawali czerń za kolor życia. Chińczycy w czarnej barwie widzą szczęście i przypisują znaczenie młodości. Jak widzimy, czarny kolor ma dużo znaczeń, podobnie jak zdjęcia, które często uaktywniają kreatywność. Oto czarno-białe zdjęcia naszym okiem - zaprasza na wernisaż i do oglądania wystawy Leszek Jastrzębiowski, prezes RTF.