Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Fatimska
Dziś jest: Poniedziałek, 13 maja 2024

KULTURA

III Niedziela z archeologią

wtorek, 23 września 2014 08:18 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł

W niedzielę, 28 września odbędzie się trzecie spotkanie z archeologią.

Przed nami kolejna już III Niedziela z archeologią.

W godzinach od 10 do 16 organizatorzy zapraszają na radomskie Miasto Kazimierzowskie, do Muzeum im. Jacka Malczewskiego (Dom Gąski Esterki) i stacji archeologicznej Polskiej Akademii Nauk (Kamienica Starościńska).

Tym razem tematy związane z archeologią i historią naszego regionu:

będzie można przyjrzeć się skarbowi biżuterii należącej do dziewczynki-dziecka z epoki brązu, zabytkom ze skarbu, którego właścicielem był mężczyzna żyjący w epoce żelaza (czasy kultury łużyckiej), wysłuchać prelekcji o rycerskich i szlacheckich rodach Ziemi Radomskiej i unikatowych monetach Władysława Łokietka znalezionych na „Piotrówce”.

Na każdym spotkaniu pokazujemy co nowego słychać w archeologii. Tym razem jest to projekt Agri CULTURA pierwszych rolników. Powrót do przeszłości. Odtwarzanie pradziejów za pomocą animacji komputerowych - warsztaty edukacyjne dla dzieci zorganizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Ekorozwoju Wsi Góry Wysokie, we współpracy z Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk i Radiem Leliwa sp. z o.o.

Dzieci z przedszkola i szkoły w Górach Wysokich k. Sandomierza, podczas weekendowych spotkań z archeologią i plastyką, uczyły się o najstarszych społecznościach rolników, które w 5 tysiącleciu pojawiły się na ziemi sandomierskiej i stworzyły nowoczesną cywilizację rolniczą. Rezultatem projektu są 4 animowane bajki opowiadające o początkach neolitu, stworzone częściowo przez dzieci podczas zajęć warsztatowych, a zekranizowane w pracowni komputerowej za pomocą nowoczesnych technologii.

Bajki będą prezentowane w Domu Gąski i Esterki, na naszej wystawie archeologicznej „Zanim powstało miasta. Początki Radomia”.

Kolejny wykład „w samo południe” tym razem przygotowany przez Mariusza Kozdracha z Zespołu Naukowego do Badań Dziejów Radomia: „Od przyłbicy do kontusza czyli przemiana rycerstwa w stan szlachecki” przeniesie nas w czasy schyłku epoki średniowiecza i początki renesansu. Będzie to barwna opowieść o rodach rycerskich i szlacheckich ziemi radomskiej, ze szczególnym uwzględnieniem przemian w sferze kultury materialnej na przykładzie rezydencji, uzbrojenia, ubiorów itp.

Ponieważ do powstania cyklu spotkań inspirowały nas głównie badania na „Piotrówce”, i tym razem nie może zabraknąć tematu związanego z naszym grodziskiem. O 14.30 Przemek Ziemba, prezes Radomskiego Towarzystwa Numizmatycznego opowie o „Zagadkowych znaleziskach monet znalezionych na Piotrówce”, denarach Władysława Łokietka. Mennictwo tego władcy, nie do końca jeszcze zbadane jest szczególnie interesujące dla numizmatyków, ponieważ w tym okresie pojawia się po raz pierwszy obok monety srebrnej polska moneta złota (floren). Dużo nowych informacji dotyczących mennictwa Władysław Łokietka wniosły wykopaliska na „Piotrówce” gdzie znaleziono wyłącznie najrzadsze denary tego władcy!

Prelekcjom prowadzonym w Domu Gąski i Esterki towarzyszą warsztaty dla dzieci i rodzin: 11.00 – wykopaliska dla najmłodszych; 13.00 – warsztaty plastyczne: ornamentowanie naczyń, lepienie paciorków, plecionka…

W Kamienicy Starościńskiej przy ulicy Grodzkiej 8, w godzinach 10 – 16, zobaczymy z kolei dwa unikatowe skarby pochodzące ze zbiorów muzealnych. Oba obiekty zostały odkryte przez przypadkowych znalazców na terenie regionu radomskiego.

Młodzi archeolodzy z Rewitalizacji Sp. z o.o. i Instytutu Archeologii PAN Stanowisko Radom zapoznają także gości Kamienicy Starościńskiej z warsztatem pracy archeologa. Pokażą narzędzia pracy archeologów wykorzystywane podczas prac wykopaliskowych i zaprezentują podstawowe techniki pracy dokumentacyjnej.

Stałym punktem programu jest archeologiczna wystawa w podziemiach: ekspozycja architektoniczno- archeologiczna zamku radomskiego.

Ważną częścią niedzielnego spotkania będą pokazy radomskiej grupy rekonstrukcji historycznej „Chorągiew Rycerska Ziemi Radomskiej”, która w godzinach 13 – 16, zaprezentuje stroje i oręż dawnej szlachty.