Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Augustyn z Canterbury, biskup
Dziś jest: 27 maj 2020

KULTURA

Zmarł prof. Krzysztof Penderecki

niedziela, 29 marca 2020 10:11 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

29 marca 2020 roku zmarł prof. Krzysztof Penderecki. Miał 86 lat.

Był najwybitniejszym współczesnym polskim kompozytorem. Radom był związany z osobą profesora nie tylko przez koncerty, które odbywały się w naszym mieście. Sala Koncertowa w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu nosi imię wybitnego maestro. Profesor w 2010 roku uczestniczył w uroczystym otwarciu nowego gmachu szkoły. W Radomiu odbywa się także Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Krzysztofa Pendereckiego ARBORETUM. Głównym jurorem w konkursie był sam prof. Krzysztof Penderecki. Odbyły się już cztery edycje konkursu, ostatnia edycja w 2019 roku.

I jeszcze jedno, co łączyło Radom z prof. Krzysztofem Pendereckim! Profesor mieszkał w Lusławicach pod Krakowem, w XIX wiecznym dworku, w którym w latach 1923 - 26 mieszkał urodzony w Radomiu znakomity malarz Jacek Malczewski. Artysta założył tam szkółkę malarską dla utalentowanych dzieci wiejskich. Krzysztof Penderecki założył tam międzynarodową akademię muzyczną Europejskie Centrum Muzyki.

 

Krzysztof Eugeniusz Penderecki (ur. 23 listopada 1933 w Dębicy) – polski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny. Przedstawiciel polskiej szkoły kompozytorskiej w latach sześćdziesiątych. Profesor i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Członek Polskiej Akademii Umiejętności. W 2012 roku dziennik The Guardian nazwał go „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”. Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych utworów są Ofiarom Hiroszimy – Tren, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem oraz III Symfonia. Penderecki studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie (obecnie Akademia Muzyczna w Krakowie), gdzie po uzyskaniu dyplomu podjął pracę nauczyciela akademickiego. Po raz pierwszy zdobył rozgłos w 1959 roku po premierowym wykonaniu utworów Strofy, Emanacje oraz Psalmy Dawida na festiwalu Warszawska Jesień. Powszechne uznanie przeniosła mu kompozycja Tren na orkiestrę smyczkową, poświęcona ofiarom ataku atomowego na Hiroszimę, oraz chóralne dzieło Pasja według św. Łukasza. Jego pierwsza opera, Diabły z Loudun, została premierowo wystawiona w Hamburgu i Stuttgarcie w 1969 roku. Począwszy od połowy lat 70. styl kompozytorski Pendereckiego zmienił się, a jego pierwszy koncert skrzypcowy skupił się na półtonie i trytonie. W latach 80. powstało jego chóralne dzieło Polskie Requiem.

Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Utwory Pendereckiego znalazły się w takich filmach jak Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Ludzkie dzieci Alfonso Cuaróna, Katyń Andrzeja Wajdy oraz Wyspa tajemnic Martina Scorsese.

Penderecki otrzymał za swoją pracę szereg prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie Prix Italia: w 1967 i 1968 roku, oraz czterokrotnie Nagrodę Grammy: w 1988, 1999 (dwie) i 2017 roku. Szereg uczelni wyższych w Europie i Stanach Zjednoczonych przyznało mu tytuł doctora honoris causa. Penderecki posiada honorowe obywatelstwo Bydgoszczy i jest honorowym prezesem Związku Kompozytorów Polskich. Otrzymał szereg odznaczeń państwowych. Jest kawalerem najwyższego polskiego odznaczenia, Orderu Orła Białego. (Biogram za: Wikipedia.org)

 

Zapraszamy do nas: