Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria Anna od Pana Jezusa z Paredes, dziewica
Dziś jest: 28 maj 2020

KULTURA

Moja dusza. Zwiedzanie wystawy z kuratorem

piątek, 14 lutego 2020 08:38 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto za: Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Elżbieta Warchoł

Muzeum w Radomiu zaprasza 16 lutego! 

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza w niedzielę, 16 lutego 2020 roku na przedostatnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie pt: Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego. Początek o godz. 12.00. Oprowadzać będzie kurator wystawy Paulina Szymalak-Bugajska. Wystawa będzie czynna tylko do 1 marca. Ostatnie oprowadzanie kuratorskie 1 marca o godz. 12.

Tematem przewodnim wystawy jest portret i postać kobiety w twórczości Jacka Malczewskiego. Artysta, będąc najznamienitszym przedstawicielem symbolizmu w dziejach malarstwa polskiego, był przede wszystkim znakomitym, a przy tym popularnym portrecistą swoich czasów. Stworzył szereg wizerunków kobiecych zamkniętych w tradycyjnej formule reprezentacyjnej, typowej dla ówczesnych czasów, ale też w wielu portretach umieszczał modelki w alternatywnym świecie mitologii i symbolicznych treści, tak bardzo charakterystycznych dla jego dojrzałej twórczości.

Zamierzeniem wystawy jest również prezentacja wizerunków kobiet, które odegrały znaczące role w życiu artysty. Wśród najważniejszych modelek, które pojawiają się w obrazach Mistrza, są panie wywodzące się z rodzinnego kręgu malarza: matka, ukochane siostry, żona i córka. Wielokrotną bohaterką obrazów była ukochana muza – piękna Maria Balowa, mająca ogromny wpływ na rozwój twórczości malarza, czy pojawiająca się na wielu jego późniejszych płótnach Maria Sozańska, żona malarza Michała Sozańskiego.

Artysta portretował również wybitne aktorki, m.in. Helenę Marcello, Irenę Solską, czy Helenę Sulimę, a także malarki: Zofię Atteslander oraz przyjaciółkę rodziny i autorkę monografii artysty – Michalinę Janoszankę. Jacek Malczewski w swojej twórczości nie tylko składał hołd kobiecej urodzie, ale również potrafił uchwycić i wydobyć jej charakter i osobowość, co sprawiało, że obraz nie był tylko i wyłącznie dekoracyjnym konterfektem modelki.

Na wystawie pokazane są obrazy artysty z polskich kolekcji muzealnych:

Muzeum Narodowego w Warszawie

Muzeum Narodowego w Krakowie

Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Muzeum Narodowego w Poznaniu

oraz Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu

Muzeum Narodowego w Kielcach

Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Muzeum Śląskiego w Katowicach

Muzeum Lubelskiego w Lublinie

Muzeum Częstochowskiego

Muzeum Okręgowego w Toruniu

Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Muzeum Sztuki w Łodzi

oraz z kolekcji prywatnych, a także ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Obrazom prezentowanym na wystawie towarzyszą fotografie kobiet sportretowanych przez artystę, udostępnione przez: kolekcjonerów prywatnych, Muzeum Krakowa, Narodowe Archiwum Cyfrowe oraz pochodzące ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. (za: Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu)

 

Zapraszamy do nas: