Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Urszula Ledóchowska, zakonnica
Dziś jest: 29 maj 2020

Wystawy

Piękne, urzekające, niepowtarzalne...

piątek, 04 października 2019 20:40 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Piękne, urzekające, niepowtarzalne - takie są kobiety w życiu i twórczości Jacka Malczewskiego - ok. 100 prac artysty przedstawiających najważniejsze kobiety w życiu i twórczości Malczewskiego: jego żonę i córki oraz jego muzy przedstawia Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Wystawa nie jest przypadkowa. Radomskie muzeum świętuje 90. rocznicę śmierci malarza-symbolisty. To nie tylko hołd oddany kobiecej urodzie, ale również uchwycenie i wydobycie jej charakteru i osobowości. Wystawa "Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego" - mówi kurator wystawy Paulina Szymalak - Bugajska:

Artysta był przede wszystkim znakomitym, a przy tym popularnym portrecistą swoich czasów. Stworzył szereg wizerunków kobiecych zamkniętych w tradycyjnej formule reprezentacyjnej, typowej dla ówczesnych czasów, ale też w wielu portretach umieszczał modelki w alternatywnym świecie mitologii i symbolicznych treści, tak bardzo charakterystycznych dla jego dojrzałej twórczości. Zamierzeniem wystawy jest również prezentacja wizerunków kobiet, które odegrały znaczące role w życiu artysty. Zwiedzający są zachwyceni:

Termin wystawy wiąże się z 90. rocznicą śmierci artysty, która przypada 8 października 2019 r. Na wystawie pokazane są prace artysty zarówno z kolekcji muzealnych (Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum Częstochowskiego, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Tarnowie i Muzeum Sztuki w Łodzi) oraz z kolekcji prywatnych, a także ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Obrazom prezentowanym na wystawie towarzyszyą fotografie kobiet sportretowanych przez artystę, udostępnione przez: kolekcjonerów prywatnych, Muzeum Krakowa, Narodowe Archiwum Cyfrowe oraz pochodzące ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Wystawa "Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego" od 4 października do 31 stycznia 2020 roku w Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu.

Zapraszamy do nas: