Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

KULTURA

Wioleta Fijałkowska wśród najlepszych w Polsce

poniedziałek, 09 września 2019 10:35 / Autor: Monika Nowakowska
foto: RMizera/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Dla kogo nagroda im. Cypriana Kamila Norwida? Okaże się 23 września podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Wśród nominowanych jest Wioleta Fijałkowska - założycielka ludowego zespołu "Guzowianki". Kapituła konkursu doceniła nagranie programu pod nazwą „Szlakiem Kolberga”.

To już XVIII edycja nagrody. Przyznawana jest za wybitne dzieło bądź kreację, artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu. Nagrody przyznawane są corocznie w kategoriach: muzyka, sztuki plastyczne, literatura i teatr oraz "Dzieło życia".

W tym roku wśród nominowanych w kategorii "muzyka" znalazła się założycielka "Guzowianek" Wioleta Fijałkowska zgłoszona przez Beatę Drozdowską - dyrektora Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych i Galerii "Łaźnia".

Laureaci - oprócz statuetki - otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł, a w przypadku Nagrody „Dzieło Życia” – 25 tys. zł. Nominowani uhonorowani zostaną medalami pamiątkowymi.

Statuetka "Dzieło życia" trafi w ręce rzeźbiarza Adama Myjaka. To nagroda za całokształt twórczości. Adam Myjak jest jednym z najwybitniejszych artystów europejskich, klasykiem współczesnej sztuki polskiej, rzeźbiarzem i wieloletnim rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Znany jest m.in. z Kwadrygi wieńczącej fronton Teatru Wielkiego w Warszawie oraz pomnika Homo Homini w Kielcach.

W kategorii "Literatura" o nagrodę powalczą Wiesław Myśliwski (za książkę "Ucho igielne"), Katarzyna Pochmara-Balcer (za "Lekcje kwitnienia") oraz poeta Adrian Sinkowski (za tomik "Atropina").

W kategorii "Muzyka" nominowani zostali: Wioleta Fijałkowska - flecistka i kierownik Młodzieżowego Zespołu Ludowego Guzowianki (za nagranie programu "Szlakiem Kolberga"), Leszek Lorent - perkusista (za prawykonanie utworu dziewięciu kompozytorów polskich w 2018 roku) oraz Janusz Wawrowski - skrzypek (za wykonanie i rekonstrukcję „Koncertu skrzypcowego” Ludomira Różyckiego na skrzypcach Stradivariusa „Polonia”).

W kategorii "Sztuki plastyczne" nominowani zostali: fotograf i grafik Krzysztof Ćwiertniewski (za wystawę "Obrazy Dynamiczne) oraz malarze Franciszek Maśluszczak (autor kolekcji "Obrazy i rysunki") i Leon Tarasewicz (za wystawę "Jerozolima").

W kategorii "Teatr" nominację otrzymali: Grzegorz Damięcki za rolę Hannesa Kurmanna w spektaklu „Gra w życie” w Teatrze Ateneum w Warszawie, Krystyna Janda za rolę w spektaklu „Zapiski z wygnania” w Teatrze Polonia w Warszawie oraz Andrzej Seweryn za rolę Witolda Gomrowicza w sztuce „Deprawator” w Teatrze Polskim w Warszawie.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 23 września o godz. 18.00 na Zamku Królewskim w Warszawie.

Od początku istnienia nagrody, Samorząd Województwa Mazowieckiego wyróżnił 82 znakomitych pisarzy, artystów plastyków, muzyków, aktorów i reżyserów, takich jak: Danuta Szaflarska, Gustaw Holoubek, Kazimierz Kord, Antoni Wit, Leon Tarasewicz, Jacek Sempoliński, Ernest Bryll, Tadeusz Konwicki.