Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Dobrej Rady
Dziś jest: Piątek, 26 kwietnia 2024

KULTURA

Hubalowy krzyż w muzeum

poniedziałek, 30 listopada 2015 13:42 / Autor: Marcin Prejs
fot. Andrzej Śliwka
Marcin Prejs
Muzeum Regionalnym w Opocznie odwiedziła Aleksandra Ziółkowska-Boehm. Ważnym punktem spotkania z pisarką była prezentacja należącego do Hubala krzyża Virtuti Militari.
Aleksandra Ziółkowska-Boehm jest autorką takich książek jak m.in.: „Blisko Wańkowicza” (1975), „Na tropach Wańkowicza” (1989), „Nie tylko Ameryka” (1992), „Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża” (2006), „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon” (2009), „Lepszy dzień nie przyszedł już” (2012), „Ingrid Bergman prywatnie” (2013), „Druga bitwa o Monte Cassino i inne opowieści” (2014). Spotkanie w muzeum było doskonałą okazją do bliższego poznania twórczości pisarki, rozmowy z nią zwłaszcza na temat powstania książek poświęconych hubalczykom.

Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania należącego do Hubala krzyża Virtuti Militari, który został wniesiony na salę przez dyrektora muzeum Adama Grabowskiego. Po prezentacji odznaczenia nastąpiła minuta ciszy dla uczczenia pamięci majora Henryka Dobrzańskiego Hubala i jego żołnierzy. Rozmowę z autorką wspólnie z dyrektorem muzeum poprowadził mecenas Jan Nowak z Końskich, pasjonat historii i zagadnień związanych z Hubalem. Mieszkańców Opoczna szczególnie zainteresowały dwie pozycje książkowe związane z historią regionalną. Aleksandra Ziółkowska-Boehm odpowiadała na pytania dotyczące motywów powstania i zagadnień poruszanych w książce „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon”. Tłumnie przybyłym gościom przybliżyła także postać Cezarii Ilin-Szymańskiej, czyli tytułowej Kai, bohaterki książki „Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża”, która z narażeniem życia i w dramatycznych okolicznościach przez 54 lata przechowywała najcenniejsze odznaczenie Hubala – krzyż Virtuti Militari.

To szczególne odznaczenie, czyli należący do Hubala krzyż Virtuti Militari można było obejrzeć podczas spotkania w muzeum. Krzyż przyjechał do Opoczna z izby pamięci 25 batalionu dowodzenia przy 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim dzięki uprzejmości generała brygady dr Stanisława Kaczyńskiego, dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Po spotkania wywiązała się dyskusja na temat pamiątek po Hubalu, sposobów uczczenia jego pamięci i obecności na ziemi opoczyńskiej, w która włączył się także burmistrz Opoczna Rafała Kądziela.

Omawiane podczas spotkania pozycje książkowe „Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża” oraz „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon” są do nabycia w siedzibie opoczyńskiego muzeum.