Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Nereusz i Achilles
Dziś jest: Niedziela, 12 maja 2024

KULTURA

Trzy wystawy w Domu Gąski i Esterki

środa, 15 lipca 2015 10:11 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł
Trzej wyjątkowi artyści w Radomiu.
Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego,zaprasza na trzy wystawy: Nikifor. Ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu i własnych Muzeum w Radomiu. Wystawa 60 prac Nikifora (1895- 1968), przygotowana została przez dział sztuki nieprofesjonalnej Muzeum im. JackaMalczewskiego. Piękny film Krzysztofa Krauzego „Mój Nikifor” przypomniał tę postać i zdarza się, że entuzjaści przyjeżdżają na wystawę do Radomia z odległych miast. Na wystawie są prace z różnych okresów, od lat 20. do 60., m.in. szczególnie cenne wczesne autoportrety, prace z postaciami biskupów, czy architekturą miejską. Arcydziełem wystawy jest akwarela przedstawiająca 21 scen z życia malarza. Nikifor, malarz „naiwny”, żebrzący na ulicach, miał świadomość, że jest kimś wyjątkowym– malarzem.

Edward Dwurnik. Rysunki i obrazy z kolekcji Muzeum Jednocześnie Muzeum prezentuje wybrane prace Edwarda Dwurnika (ur. 1943) z własnej kolekcji (liczącej 38 jegodzieł). Wystawę Nikifora obejrzał Dwurnik w Kielcach, latem 1965 r., po II roku studiów w warszawskiej Akademii. Mówił o Nikiforze („Odra”, nr 4, 1996),: „Był moim najważniejszym mistrzem, właściwie jedynym. Nigdy nieprzeżyłem większych emocji od tych, które wzbudziły jego obrazy oglądane na żywo”. 50 lat po tym zdarzeniu, któreokreśliło charakter twórczości Dwurnika, w muzeum radomskim można zobaczyć ich prace blisko siebie.

Krzysztof Mańczyński. Obrazy i rysunki ze zbiorów Muzeum.W roku 75. urodzin Krzysztofa Mańczyńskiego (ur. 1940), jednego z najwybitniejszych radomskich malarzy, Muzeum przypomina te jego obrazy i rysunki ze swojej kolekcji, które w ostatnich latach nie były pokazywane.Dyplom warszawskiej ASP (1968) przygotował Mańczyński w pracowni ilustracji książkowej prof. Jana Marcina Szancera, ale maluje i rysuje z tak wielką wrażliwością na kolor, swobodą, spontanicznie, nie przestrzegając jakichkolwiek reguł akademickiego rysunku– że możemy pokazywać jego prace obok prac Nikifora i Dwurnika. Przed laty Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu planowało zorganizowanie wspólnej wystawy trzech malarzy: Nikifora, Dwurnika i Mańczyńskiego. To miała być jedna z tych wystaw, które każą zastanowić się, jak rodzi się sztuka. Taka wystawa nie powstała; teraz są trzy wystawy obok siebie.

Wystawy czynne do 13 września 2015.Muzeum czynne:poniedziałek– 10.00– 15.00; wtorek– czwartek- 9.00– 15.00; piątek- 10.00– 17.00; sobota– nieczynne; niedziela– 10.00– 16.00