Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Josemaría Escrivá de Balaguer, prezbiter
Dziś jest: Niedziela, 26 czerwca 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Troska o serca

środa, 07 stycznia 2015 11:07 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Do kształtowania serc w duchu Ewangelii zachęca wiernych biskup Henryk Tomasik. Dodał, że realizowany obecnie w Polsce program duszpasterski ma na celu docenienie sakramentu pokuty i pojednania. Biskup radomski odniósł się również do zakończonego Europejskiego Spotkania Młodych Taize w Pradze, a szczególnie do trudnego wyzwania jakim jest ekumenizm.

Hasłem roku duszpasterskiego są słowa: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". - Są one zaproszeniem do tego, by kształtować nasze serca duchu Ewangelii, by były oczyszczone przez sakrament pokuty i otwarte na działanie Chrystusa eucharystycznego. Wobec tych dwóch sakramentów koncentruje się praca Kościoła w Polsce - powiedział biskup Tomasik na antenie Radia Plus Radom.

Biskup radomski zwrócił uwagę, że założenia roku duszpasterskiego są związane z duszpasterskimi działaniami w obszarze przygotowań do Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie. - Tutaj również program "Serce 2.0" proponuje pogłębioną comiesięczną refleksję nad dwoma sakramentami - spowiedzi oraz Eucharystii. To także do tych dwóch sakramentów odnosi się w nazwie termin "2.0" - powiedział krajowy duszpasterz młodzieży.

Biskup Henryk Tomasik odniósł się także do zakończonego Europejskiego Spotkania Młodych Taize w Pradze. - Chrześcijanie są solą ziemi, to przesłanie, które płynie z tego spotkania, w którym uczestniczyłem - powiedział bp Tomasik. Nawiązał również do trudnego wyzwania jakim jest ekumenizm. - To troska o zjednoczenie. Problematyka jest bardzo trudna. Łatwo dokonują się podziały, lecz trudniej odbudować zagubioną jedność. Młodzież bardziej żyje w kolegami i koleżankami innych wyzwań niż podejmuje problematykę teologiczną i jest to w zupełności zrozumiałe. Ale trudno to nazwać jeszcze ekumenizmem - zauważył biskup radomski.

Biskup Tomasik nawiązał także do propozycji brata Aloisa, przeora Taizé w Pradze, który wzywał do bardziej zdecydowanych wysiłków na rzecz jedności chrześcijan. Mówił on o "przemyśleniu możliwości przyjmowania Eucharystii przez tych, którzy pragną jedności i wierzą w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, bowiem nie jest ona wyłącznie zwieńczeniem jedności, ale również drogą do jedności". - To ciekawa propozycja wynikające z wielkiego zatroskania o to, by znaleźć formę współpracy pomiędzy poszczególnymi wyznaniami. Doświadczamy podczas takich spotkań tragedii jaką jest podział chrześcijaństwa. Tej tragedii doświadczamy wówczas, kiedy mamy świadomość, że nie możemy wszyscy przystępować do Komunii Świętej. Brat Alois nie chciał rozwiązywać problemów, lecz je zasygnalizować. To wyzwanie dla całego ruchu ekumenicznego - powiedział biskup Henryk Tomasik.