Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Radomskie obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

środa, 03 maj 2023 14:46 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

- Nie świętujemy dzisiaj Targowicy, ale naszą tożsamość i wdzięczność wobec Boga przez ręce Maryi Królowej za to, że mamy chlubne karty w dziejach naszej Ojczyzny – mówił ks. mjr Łukasz Hubacz w czasie obchodów 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Radomiu. Msza święta w intencji ojczyzny była celebrowana w kościele garnizonowym pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa.

Witając zgromadzonych ks. mjr Hubacz wyraził wdzięczność, że „w tym korowodzie życia i celebracji, pierwszym punktem obchodów jest dziękczynienie Bogu”. Dobrze, że tu jesteście. Nie świętujemy Targowicy, ale naszą tożsamość i wdzięczność wobec Boga przez ręce Maryi Królowej za to, że mamy chlubne karty w dziejach naszej Ojczyzny. Że mimo zmieniających się ustrojów, partii, praw i regulaminów Msza święta jest nadal celebrowana na całym świecie, i również przez dziesięciolecia w tej świątyni garnizonowej, która ma tradycję jeszcze przedwojenną, aby czcić razem z wojskiem i służbami mundurowymi Tę, którą nazywamy Królową Polski i naszych serc – mówił ks. Hubacz. Dodał, że Polska potrzebuje „bohaterów, ludzi służby i ludzi wiary”.

Również w homilii ks. major Łukasz Hubacz wiele uwagi poświęcił Targowicy. - Jak Judasza, za srebrniki, Polskę stargowali! I tę wolność bratnią! Gwiazdę jej ostatnią! Taka Maria Konopnicka odsłaniała mentalność płytkich, płatnych zdrajców, karierowiczów oraz ludzi napełnionych nienawiścią i pychą. Tak określiła mentalność ludzi nikczemnych i niewdzięcznych, którzy zagasili istotę i znaczenie Konstytucji 3 maja. A to właśnie wdzięczność łączy dzisiejsze celebracje. Nie duch Targowicy – mówił ks. Hubacz.

Dalej stwierdził, że człowiek bez poczucia wdzięczności zawsze pozostanie powierzchowny tak w wymiarze religijnym, duchowym, jak i społecznym i osobistym. - Jakie mamy relacje między sobą z Bogiem i z ludźmi to taki obraz życia będziemy reprezentować w Ojczyźnie. Jeśli nasze relacje są powierzchowne i nie daj Boże fałszywe, to nasze życie religijne, polityczne będzie słabe. Jeśli relacje są naciągane i interesowne to i nasze życie będzie takie. I nasz obraz zostanie odczytany i zdemaskowany. Brak wdzięczności to jeden z argumentów prowadzących do antagonizmów. Jej brak deprawuje wzajemnie zaufanie a w końcu wypala miłość – powiedział ks. Hubacz.

Po Eucharystii odbyły się dalsze uroczystości: złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Radom, wciągnięcie flagi i odegranie Hymnu Państwowego, wystąpienia okolicznościowe, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, musztra paradna w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Radomiu i defilada. Głos w imieniu wiceministra obrony narodowej Wojciecha Skurkiewicza zabrał Paweł Dycht, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON oraz Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia.