Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), dziewica i męczennica
Dziś jest: Wtorek, 09 sierpnia 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Klaryski ze Skaryszewa wybrały przeoryszę

środa, 15 czerwca 2022 12:48 / Autor: Radosław Mizera
foto: Klaryski w Skaryszewie
Radosław Mizera

Siostra Iwona Szwajca została ponownie ksienią klasztoru klarysek w Skaryszewie koło Radomia - jedynego zakonu klauzurowego w diecezji radomskiej. Funkcję tę pełniła już w latach 2010-16. 

- Dziś bardzo ważny dzień dla naszej wspólnoty. Wybrałyśmy nową przełożoną. Matką ksieni przez najbliższe trzy lata będzie s. Iwona Szwajca. Nowej Matce życzymy pełni łask Bożych i prowadzenia Ducha Świętego! Ogarnijmy ją naszą modlitwą! - zachęcaja klaryski ze Skaryszewa.

S. Iwona Szwajca pochodzi z Rychwałdu koło Żywca. Ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Śląskim i teologicznie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Radomiu. Nowicjat i pierwsze śluby złożyła w Krakowie. Lubi czytać, szczególnie Żywoty Świętych i Biblię. Wolny czas lubi spędzać pracując w ogrodzie.

Przeorysza została wybrana podczas kapituły wyborczej. Nowa ksieni będzie pełnić tę funkcję przez 3 lata. Objęła ją po swojej poprzedniczce s. Teresie Dygas. Siostry klaryski w Skaryszewie są jedynym zakonem klauzurowym w diecezji radomskiej.

Klasztor klarysek w Skaryszewie powstał z fundacji krakowskiej. W 1996 r. ówczesny biskup radomski Edward Materski przekazał siostrom plac i budynek w stanie surowym. Rok później metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski poświęcił nowy klasztor. Pierwsza kapituła wyborcza odbyła się w marcu 1998 r. Pierwszą ksienią (przełożoną) została s. Zofia Tracz. To dzięki skaryszewskiej fundacji, po blisko ośmiu wiekach siostry klaryski powróciły w miejsce, w którym rozpoczęła się historia ich zakonu na ziemiach polskich - do Sandomierza.

Habitowy zakon żeński założony został w 1211 przez św. Klarę pod wpływem św. Franciszka z Asyżu. 1253 papież Innocenty IV zatwierdził ułożoną przez nią regułę. Nowa reguła dla wszystkich klasztorów II zakonu zatwierdzona została 1263 przez Urbana IV. Klaryski żyją w klauzurze, poświęcając się głównie modlitwie, także w intencji różnych spraw świata. Ponadto ich czas wypełnia praca związana m.in. z posługą Kościoła (pieczenie komunikantów, szycie szat liturgicznych itp.).

W Polsce pierwszy klasztor ufundował 1245 król Bolesław V Wstydliwy w Zawichoście, z inicjatywy błogosławionej Salomei (pierwsza polska klaryska). Dokonaną 1781 przez cesarza Józefa II kasatę zakonów kontemplacyjnych przetrwały placówki w Krakowie i Starym Sączu. W ostatnich latach założono nowe fundacje: 1979 w Międzyrzeczu Wielkopolskim (od 1988 w Kaliszu), 1986 w Miedniewicach, 1995 w Zamościu.