Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Dziś jest: Czwartek, 18 sierpnia 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Dzień wzajemnej modlitwy

czwartek, 09 czerwca 2022 14:57 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Biskupi radomscy Marek Solarczyk i Piotr Turzyński pielgrzymowali z księżmi do sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. W programie była okolicznościowa konferencja i Msza święta. 

Bp Marek Solarczyk witając zgromadzonych powiedział, że „Bóg sprawia, że na ziemi stajemy się sługami tajemnic nieba”. Dziękował również dar kapłaństwa, „który otrzymaliśmy idąc z nadzieją w posłudze do której zostaliśmy powołani”. - Dziękujmy za tę wspólnotę, jaką tworzymy w Kościele radomskim, wspólnotę kapłańską. Prosimy, aby posługa każdego z nas niosła dar świętości Boga - mówił bp Marek Solarczyk.

Wcześniej konferencję wygłosił biskup Piotr Turzyński. Zachęcał kapłanów, aby „cieszyli się z małych rzeczy.” - Trzeba celebrować codzienność. Nie musimy gonić zawsze za czymś nowym. Cieszmy się życiem i służbą. Znajdźmy radość i smak w byciu księdzem, chrześcijaninem i człowiekiem. Trzeba być elastycznym w rękach Boga – mówił ksiądz biskup Turzyński. Na koniec nawiązał do słów Psalmu 62, że "jedynie w Bogu spokój znajduje ma dusza, od Niego przychodzi moje zbawienie”.

Przed obrazem Matki Bożej Miłosierdzia modlił się m.in. ks. dr Roman Kotlimowski, proboszcz parafii św. Bartłomieja we Wsoli koło Radomia. - Przyjechałem do Matki Bożej, aby umocnić ducha, bo to jest dzień kapłański. Modlę się o jedność kapłanów. To fundamentalna siła. Jedność oznacza wiarę, inicjatywę, motywację i piękno życia kapłańskiego – powiedział ks. Kotlimowski, który prawie 27 lat pracował na Białorusi.

W pielgrzymce uczestniczył również ks. Zenon Sala, proboszcz parafii Błogie. - Przybyłem tutaj, aby modlić o nowe powołania. Sam również potrzebuję tego duchowego wparcia – powiedział ks. Sala, który był misjonarzem w Afryce i pełnił posługę duszpasterską w katolickiej parafii św. Jerzego w Trappes koło Paryża.

Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kaplana jest dniem dziękczynienia za Sakrament Kapłaństwa oraz modlitwy kapłanów za kapłanów. Tradycyjnie już w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej uroczyście przeżywane będzie to Święto.

Skarżyskie sanktuarium jest jedyną wierną kopią wileńskiej Ostrej Bramy w Polsce. 2 lipca minie 17. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia.