Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Jan Nepomucen Chrzan, męczennik
Dziś jest: Piątek, 01 lipca 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Uroczystości 150 rocznicy budowy kościoła w Wysokiej

wtorek, 17 maj 2022 12:12 / Autor: Jakub Dębski
Fot. Magda Gliszczyńska
Jakub Dębski

Parafia św. Mikołaja w Wysokiej przygotowuje się do 150 rocznicy budowy kościoła. Wydarzenie odbędzie się 21 maja.

Obchody rozpoczną się o godzinie 17.00 uroczystą Mszą świętą pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Wacława Depo. Będą w niej uczestniczyć parlamentarzyści i samorządowcy z Orońska, Szydłowca i Chlewisk. Po Mszy świętej odbędzie się koncert Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego "Chór", który zaprezentuje pieśni religijne, patriotyczne i religijne.

Proboszcz parafii w Wysokiej, ks. Arkadiusz Bieniek przybliża historię kościoła.

- Kościół, jako budynek jest bardzo ważny, on jednoczy nas we wspólnej modlitwie. Parafia ma prawie 700 lat, także historia tej rodziny jest bardzo bogata. Jest to ostatni kościół, który na tym wzgórzu w Wysokiej materialnie jest zbudowany z kamienia. Poprzednie były drewniane. Na pewno warto zaznaczyć, że poza częścią materialną, ważna jest część duchowa jaką jest społeczność ludzi wierzących, która gromadzi się w kościele od 1872. Wtedy za przyczyną ks. proboszcza Michała Bartyzela, który wraz z komitetem organizacyjnym i mieszkańcami wybudowali ten kościół – powiedział ks. Arkadiusz Bieniek

 

Komitet budowy kościoła powstał w 1871 roku. Należeli do niego włościanie, którzy mieszkali na terenie tej parafii. W maju tego roku do Wysokiej przybył ks. bp Józef Michał Juszyński i poświęcił kamień węgielny. Mury świątyni zostały ukończone w 1872 roku. W marcu dwa lata później ks. kanonik Aleksander Malanowicz, proboszcz z Szydłowca poświęcił nowy kościół. W wyposażenie świątyni włączyli się miejscowi dziedzice.