Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Jan Nepomucen Chrzan, męczennik
Dziś jest: Piątek, 01 lipca 2022

Wydarzenia

Inauguracja Roku św. Izydora Oracza w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Kuczkach

poniedziałek, 16 maj 2022 15:12 / Autor: Magdalena Król
fot. Parafia św. Józefa Oblubieńca NMP w Kuczkach
Magdalena Król

Święty Izydor jest drugim patronem parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Kuczkach. 15 maja 2022 roku w odpust św. Izydora został uroczyście zainaugurowany Rok św. Izydora.

Dokładnie czterysta lat temu, w 1622 roku papież Grzegorz XV kanonizował św. Izydora Oracza. Pochodził z Hiszpanii, urodził się w Madrycie około 1080 roku w religijnej rodzinie. Bieda zmusiła go do pracy w charakterze parobka u zamożnych sąsiadów. Dużo i żywo się modlił. Przekazy historyczne mówią, że gdy się modlił, aniołowie wykonywali za niego pracę na roli. Mottem jego życia były słowa: „Módl się i pracuj, a Bóg ci dopomoże”. Słynął z pobożnego życia w duchu pokuty i uczynków miłosierdzia. Zmarł około 1130 roku. Do jego grobu licznie pielgrzymowali pątnicy, szczególnie rolnicy, by wypraszać potrzebne łaski u Boga za jego wstawiennictwem. Jest patronem rolników oraz miasta Madrytu. Z okazji czterechsetnej rocznicy jego kanonizacji papież Franciszek ogłosił w Madrycie Święty Rok Jubileuszowy św. Izydora.

Mszę świętą sprawował ks. bp Piotr Turzyński wraz z kanclerzem kurii radomskiej ks. Markiem Fituchem i proboszczem kuczkowskiej parafii ks. Wiesławem Kudłą. W kościele zebrali się przedstawiciele rolników nie tylko z parafii, ale z całej gminy Gózd oraz przedstawiciele poszczególnych sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich.

W homilii ks. biskup zaznaczył, że tęsknotą każdego człowieka powinno być niebo. Zaś drogi do świętości są różne – można kroczyć taką samą, jak św. Izydor łącząc modlitwę z pracą i pracę z modlitwą. Droga do nieba nie musi być
związana z nadzwyczajnymi czynami, ale wytrwałym codziennym dążeniem do „nowej ziemi i nowego nieba” – jak mówiła niedzielna liturgia słowa. Dlatego też trud życia go nie przerażał, bo zawsze był złączony z Bogiem. Wszystkich nas ma łączyć miłość, na wzór miłości Jezusa, który umiłował nas bez końca. Miłość pomaga wytrwać w ucisku i wejść do królestwa niebieskiego.

Na zakończenie Mszy świętej ks. biskup pobłogosławił rolnikom i tym wszystkim, którzy trudzą się przy produkcji żywności wzywając wstawiennictwa św. Izydora Oracza, patrona rolników.