Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: św. Paschalis Baylon, zakonnik
Dziś jest: Wtorek, 17 maja 2022

Wydarzenia

Powstał album o ks. Marcelim Prawicy

piątek, 21 stycznia 2022 14:04 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Starostwo Powiatowe w Końskich
Marcin Prejs

Album o ks. Marcelim Prawicy zaprezentowany został w Końskich.

Konecka fundacja „Misja i Pamięć ks. Marcelego Prawicy” zaprezentowała album upamiętniający postać zasłużonego misjonarza, honorowego obywatela miasta Końskie. Podczas spotkania w siedzibie Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości w Końskich o albumie „Misja. Ksiądz Marceli Prawica” opowiadał mecenas Jan Nowak, prezes fundacji. Głos zabrał również Lech Lipiec, konecki lekarz, bliski przyjaciel księdza Marcelego, autor fotografii zamieszczonych w albumie. – To nie miał być zbiór tylko przypadkowych fotografii z życia i misji ks. Marcelego, ale świadectwo i hołd dla człowieka, który był z nami i zawsze pozostanie w naszych sercach – podkreślał podczas spotkania dr Lech Lipiec. Wspomnienia o duchownym zaprezentowali także ks. kanonik Andrzej Zapart oraz Zofia Münnich, korespondująca przez wiele lat z misjonarzem. Swoje refleksje i wrażenia ze spotkań z księdzem przedstawił również burmistrz Krzysztof Obratański, inicjator nadania misjonarzowi honorowego obywatelstwa Końskich.

Ks. Marceli Prawica urodził się w 1939 roku w Warszawie. W 1963 przyjął święcenia kapłańskie. Pełnił posługę w parafiach w Szewnej, Skarżysku-Kamiennej oraz Końskich. Od 1972 roku przebywał na misji w Zambii. Pracował tam blisko 45 lat. Był najstarszym i najdłużej pracującym misjonarzem diecezji radomskiej. Zmarł w 2017 roku w Końskich. Został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Album o misjonarzu będzie można zakupić w koneckich parafiach, ale również w księgarni Katarzynka czy siedzibie KSWP w Końskich. Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na wydanie książki o ks. Marcelim Prawicy.