Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 23 maja 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Modliliśmy się za księdza biskupa Henryka Tomasika, dzisiejszego Solenizanta

środa, 19 stycznia 2022 21:02 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

19 stycznia, w liturgiczne wspomnienie św. Henryka, biskupa i męczennika zgromadzeni o godz. 18.00 w katedrze radomskiej biskup Marek Solarczyk, biskup Piotr Turzyński, prezbiterzy, osoby konsekrowane i wierni świeccy modlili się za biskupa seniora diecezji radomskiej Henryka Tomasika z racji jego imienin. Solenizant przewodniczył uroczystej Eucharystii, którą koncelebrowało wielu kapłanów.

Homilię wygłosił ksiądz Biskup Marek Solarczyk.. 

- To jest ten kolejny czas i kolejna okazja, abyśmy dzisiaj stając w tej wspólnocie razem z biskupem Henrykiem, szczególnie z nim, abyśmy właśnie potrafili odnowić w sobie i nieść to pragnienie, aby być źródłem tych darów dla innych, aby to, co Boże, to co dobre się odnawiało, aby było chronione, aby dzięki Bożej łasce się pomnażało [...] My jesteśmy wspólnotą tych, którzy chcą przyjąć i przeżyć to, co jest darem Boga. Bądźmy wspólnotą tej żywej obecności, miłości i łaski Boga. Bądźmy tymi, którzy zaniosą to poprzez to, co widzialne, aby pomagać odnawiać i uzdrawiać, i wspierać, i umacniać tych, których Bóg stawia na naszej drodze - mówił w homilii biskup Marek:

Przed błogosławieństwem końcowym życzenia w imieniu zgromadzonych księży i wiernych świeckich skierował ks. kan. Czesław Wawrzyńczak, dziekan dekanatu Radom-Południe. Po Eucharystii zaś życzenia mogli złożyć obecni przedstawiciele samorządu, stowarzyszeń katolickich, wspólnot i osób konsekrowanych. Przypomniał słowa z ingresu bp. Henryka Tomasika do radomskiej katedry, gdy on mówił, że chce opisać swój Kościół.

- To było opisanie Kościoła, który Ekscelencja przyniósł ze swej rodzinnej diecezji siedleckiej i który budował tutaj, jako ordynariusz radomski. Mówił wtedy ksiądz biskup, że wierzy w młodzież i ufamy, że tak jest nadal. Dziękujemy za tę ufność i wiarę, którą Ekscelencja obejmował nie tylko młodzież, ale wszystkich diecezjan. Dziękujemy za delikatność i wielką kulturę, kierowaną także w stronę kapłanów, ojcowską miłość, i wyrozumiałość, na którą - jak to dziś postrzegamy - nie zasługiwaliśmy i była niekiedy zbyt wielka. 

- Życzymy Dostojnemu Solenizantowi przede wszystkim zdrowia, by nadal dzielnie posługiwał, by nadal był silny duchem. Życzymy, by ksiądz biskup był mocny potęgą wiary, silny nadzieją i miłością. Niech Ekscelencja czuje się nadal bardzo potrzebny i otaczany szacunkiem wszystkich. Chcemy życzyć przede wszystkim zdrowia, by ks. bp dalej dzielnie posługiwał, by tak, jak poprzez cały ten pobyt w naszej decezji wskazywał zawsze na Pana Jezusa, Dobrego Pasterza i nie przesłaniał sobą nigdy Tego, który jest najważniejszy - mówił.

Na koniec zabrał głos sam solenizant, bp Henryk Tomasik:

- Panu Bogu dziękujemy za wielką wspólnotę wiary, za to, że możemy w tej wielkiej wspólnocie wiary doświadczać Bożego miłosierdzia, Bożych darów i opieki Matki Bożej - mówił biskup-senior:

We Mszy świętej wzięli udział m.in: kapłani, starosta przysuski Marian Niemirski, przewodnicząca Rady Miejskiej w Radomiu Kinga Bogusz, radni wojewódzcy: Ewa Białecka i Jan Rejczak, Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Teresa Połeć, katecheci oraz przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich.