Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY
Patron dnia: św. Bernardyn ze Sieny, prezbiter
Dziś jest: Piątek, 20 maja 2022
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 238.

DIECEZJA RADOMSKA

Coraz więcej Polaków oddaje swoje życie Maryi

wtorek, 07 grudnia 2021 16:35 / Autor:
Fot. Pixabay

Polska znana jest ze szczególnej maryjności – Jasna Góra, pielgrzymki... Ale coraz więcej Polaków idzie o krok dalej i postanawia całkowicie oddać swoje życie w ręce Matki Bożej. Do tego aktu przygotowują specjalne rekolekcje „Oddanie33”.

Rekolekcje „Oddanie33” to 33 dni przygotowań do całkowitego oddania się Jezusowi przez ręce Matki Bożej.

- Jest to bardzo popularna forma przeżywania swojej duchowości w ostatnim czasie, zwłaszcza wśród młodych – przyznaje ks. Michał Podsiadły, wikariusz parafii św. Mikołaja w Końskich.

- Oddanie swojego życia przez ręce Maryi zaczął propagować w Kościele św. Ludwik Maria Grignion de Montfort. Później ta idea została podjęta przez wielu świętych m.in. przez św. Maksymiliana Kolbego, św. Jana Pawła II, bł. Stefana Wyszyńskiego czy Sł. Bożego Franciszka Blachnickiego – mówi ks. Michał Podsiadły.

 

Po duchowym 33-dniowym przygotowaniu następuje akt oddania Matce Bożej.

- Akt oddania to nie ślub zakonny, że będę musiał się spowiadać, jeśli nie dotrzymam jakichś zobowiązań. Bardziej chodzi o postawę życia. Chcę naśladować Maryję w Jej służbie, pokorze, słuchaniu Słowa. Zobowiązuję się do naśladowania Maryi, aby przez to zbliżać się do Pana Jezusa – tłumaczy ks. Michał Podsiadły. 

 

Może wydawać się, że Maryja zabiera uwagę Jezusowi. Jednak zdrowa pobożność maryjna zawsze prowadzi do Boga.

- Możemy powiedzieć, że ręce Maryi są zawsze puste, bo to co Jej dajemy, Ona natychmiast przekazuje Jezusowi. Tak naprawdę prawdziwa pobożność maryjna będzie powodowała, że stajemy się bardziej chrystusowi – wyjaśnia ks. Michał Podsiadły.

 

Ks. Michał Podsiadły był świadkiem wielu aktów powierzenia swojego życia Matce Bożej. Jakie owoce zaobserwował?

- Jak myślę o tych ludziach, którzy oddali się Maryi, to widzę, że ten moment wiele w ich życiu zmieniał. Przede wszystkim prowadził ich na głębszy poziom życia duchowego. Na pewno też dojrzalej podchodzili do przeżywania cierpienia w swoim życiu. Wspólnym mianownikiem dla tych ludzi, którym towarzyszę, jest to, że patrzą głębiej na rzeczywistość i są pełni ufności, że jeżeli dzieje się coś trudnego, to naturalną ich postawą jest oddanie tego Matce Bożej, aby Ona się tym zajęła – mówi ks. Michał Podsiadły.

  

Duchowość całkowitego oddania się Matce Bożej to sprawdzona i pewna droga duchowa, która otrzymała pełne błogosławieństwo Kościoła. Praktykę tą polecali i osobiście praktykowali wszyscy papieże XX wieku.

Aby wziąć udział w rekolekcjach „Oddanie33” nie trzeba wychodzić z domu. Wystarczy wejść na stronę www.oddanie33.pl. Znajdziemy tam rozważania na każdy dzień rekolekcji. Istnieje również możliwość zamówienia książki lub płyty CD z zapisem rekolekcji.