Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Urszula Ledóchowska, zakonnica
Dziś jest: 29 maj 2020

Sanktuaria

Prezydent Andrzej Duda w skarżyskiej Ostrej Bramie

piątek, 17 stycznia 2020 12:37 / Autor: Radosław Mizera
fot. ks. Karol Piłat
Radosław Mizera

Prezydent Polski modlił się 17 stycznia przed obrazem Matki Bożej Miłosierdzia w sanktuarium maryjnym w Skarżysku-Kamiennej. Trwająca 50 minut wizyta Andrzeja Dudy miała charakter prywatny. W spotkaniu uczestniczył biskup Henryk Tomasik, ordynariusz radomski.

Prezydent Duda przyjechał do skarżyskiego sanktuarium o godzinie 11.00. W programie wizyty był czas na modlitwę przed obrazem Matki Bożej Miłosierdzia.

- Prezydent Polski złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą pierwszego biskupa radomskiego i pomysłodawcę wybudowania skarżyskiej Ostrej Bramy księdza biskupa Edwarda Materskiego. Następnie modlił się w kaplicy Matki Bożej. Litanię do Matki Bożej Ostrobramskiej odmówił bp Henryk Tomasik – powiedział ks. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium maryjnego.

W darze dla sanktuarium prezydent Andrzej Duda podarował obraz Matki Bożej Łaskawej, wpisał się do księgi pamiątkowej. Prezydent Polski spotkał się również z pracownikami sanktuarium a na koniec swojej wizyty złożył kwiaty przy tablicy katyńskiej i upamiętniającej pomordowanych skarżyszczan w czasie drugiej wojny światowej.

Skarżyskie sanktuarium jest jedyną wierną kopią wileńskiej Ostrej Bramy w Polsce. W ubiegłym roku obchodziło 30-lecie istnienia. W tym okresie przed obrazem maryjnym modliło się ok. 2,5 mln pielgrzymów. Sanktuarium przechowuje własnoręcznie napisany tekst przez papieża Polaka "Matce Miłosierdzia Skarżysko-Kamienną zawierzam". Powstał on z okazji ogłoszenia Matki Bożej patronką miasta w 1995 roku.

Od wielu lat przy skarżyskim sanktuarium rozwija się działalność charytatywna. W Domu Miłosierdzia przy sanktuarium prowadzona jest m.in. jadłodajnia dla ubogich, noclegownia dla bezdomnych. Dom prowadzi też rehabilitację osób niepełnosprawnych.

W sanktuarium przebywał śp. prezydent Polski Lech Kaczyński. W 2008 r. bp Edward Materski przekazał w darze dla sanktuarium Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał z rąk prezydenta Kaczyńskiego za udział w Powstaniu Warszawskim.

Zapraszamy do nas: