Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Urszula Ledóchowska, zakonnica
Dziś jest: 29 maj 2020

Sanktuaria

Nuncjusz apostolski w Polsce odwiedzi diecezję radomską

piątek, 20 września 2019 12:57 / Autor: Monika Nowakowska
foto: episkopat.pl
Monika Nowakowska

Arcybiskup Salvatore Pennacchio po raz pierwszy odwiedzi diecezję radomską. W sobotę, 16 listopada, nuncjusz apostolski w Polsce będzie przewodniczył uroczystościom 30. rocznicy Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku Kamiennej. Odbędą się one w ramach święta patronalnego parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej.

Arcybiskup Salvatore Pennacchio będzie przewodniczył Mszy świętej o godz. 12.30 w Bazylice Mniejszej oraz wygłosi homilię.

Kilka dni wcześniej, 12 listopada Procesji Zawierzenia w santuarium ostrobramskim będzie przewodniczył ks. biskup Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej powstało dzięki pierwszemu Ordynariuszowi Diecezji Radomskiej ks. biskupowi Edwardowi Materskiemu, wilnianinowi  z pochodzenia. Ksiądz Biskup w dzieciństwie chodził z rodzicami do Ostrej Bramy,  modlił się przed wizerunkiem Matki Bożej.  Ukochał Ją  i „zabrał w sercu”,  w swoje dalsze życie. Po II wojnie światowej, wiedząc, że na Litwie  granice są zamknięte, kościoły zamieniane na muzea czy magazyny –  bał się, by z Ostrą Bramą nie stało się podobnie. Bardzo  pragnął, by Imię Matki Miłosierdzia było rozsławiane na zachód od Wilna. Dlatego odpowiadając na prośby Polaków, którzy z przyczyn historycznych opuścili swoje ukochane ziemie, podjął decyzję budowy repliki Ostrej Bramy w Skarżysku-Kamiennej.  Praca rozpoczęła się od pierwszej łopaty dnia 31 maja 1988 roku. W rok później jest już Ostra Brama. 22 października 1989 roku przybywa ks. Henryk kard. Gulbinowicz, także wilnianin, który dokonuje poświęcenia kaplicy i intronizacji obrazu Matki Miłosierdzia. Od tego czasu datujemy istnienie tego świętego miejsca, które było wznoszone „modlitwą, pracą i ofiarą” –  jak stwierdził na rozpoczęcie budowy – kustosz, proboszcz i budowniczy kościoła, ks. prałat dr Jerzy Karbownik.

22 października 1989 roku ks. kard. Henryk Gulbinowicz dokonał poświęcenia kaplicy i intronizacji wizerunku Matki Bożej. Obraz jest darem ks. bp. Edwarda Materskiego, a namalowała go wilnianka Izabela Borowska. Koronacja obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej odbyła się 2 lipca 2005. Wyróżnieniem dla tego miejsca jest utworzenie 17 maja 1992 roku Kapituły Ostrobramskiej. Tego dnia zostały sprowadzone do sanktuarium relikwie św. Rafała. 7 stycznia 2014 roku sanktuarium otrzymało tytuł bazyliki mniejszej dekretem papieża Franciszka. Uroczysta liturgia połączona z odczytaniem dekretu papieskiego odbyła się 25 października 2014 roku.

Zapraszamy do nas: