Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

niedziela, 03 marca 2019 09:39 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (kaicho20)
Weronika Chochoł

W niedzielę, 3 marca rozpoczyna się 52. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Potrwa on do soboty, 9 marca, a przyświecać mu będzie hasło: „Młodzi trzeźwi i wolni”.

Statystycznie na jednego Polaka przypada 10 litrów czystego alkoholu, zaś ok. 3 milionów pije ryzykownie. Badania pokazują, że Polska jest jedynym krajem Europy, w którym spożycie alkoholu bardzo systematycznie rośnie. Pijemy o 40 proc. więcej niż w okresie PRL-u. Ponadto czterokrotnie przekroczyliśmy standardy Światowej Organizacji Zdrowia. WHO wskazuje, że jeden punkt sprzedaży powinien przypadać na 1000 mieszkańców. W Polsce jeden punkt przypada na 250-270 osób.

- Trzeźwość narodu to nasz wielki obowiązek - religijny, ale również patriotyczny - mówi bp Tadeusz Bronakowski - przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i dodaje: - Można śmiało powiedzieć, że osłabiony wskutek nadużywania alkoholu naród, jest coraz mniej odporny na nowe zagrożenia prowadzące do groźnych nałogów. W Polsce bowiem starsi toną w morzu wódki, a dzieci i młodzież w morzu piwa.

Nie chodzi o walkę z alkoholem - walczymy o człowieka wolnego, szczęśliwego w rodzinie i społeczeństwie:

Polacy mają duży problem z uzależnieniem od alkoholu. Około miliona mieszkańców kraju jest uzależnionych czy chorych na chorobę alkoholową. Natomiast 1,5 mln dzieci i młodzieży przebywa w rodzinach z problemem alkoholowym. I właśnie na ludziach młodych będą koncentrowały się tegoroczne działania na rzecz trzeźwości. - Dzieciństwo i młodość to rozstrzygająca faza życia dla losu zdecydowanej większości Polaków. Jeżeli są one przeżyte w miłości, odpowiedzialności, dobrym wychowaniu, trzeźwości i wolności od zła, to trudno to zepsuć w życiu dorosłym. Jeżeli jest inaczej , to tylko cud może uratować tych młodych dorosłych lub całkiem dorosłych - jeśli dzieciństwo i młodość były nietrzeźwe i zniewolone czymś złym. Kiedy walczymy o los dzieci i młodzieży, to przygotowujemy ich dorosłe życie i zapobiegamy rodzinnym dramatom - wyjaśnia ks. Marek Dziewiecki - konsultor Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości:

W nawiązaniu do tradycji chrześcijańskiej, Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu rozpoczyna się w ostatnią niedzielę karnawału. Głównym motywem jest wynagradzanie za grzechy popełniane w czasie zabaw karnawałowych, włączenie wiernych w nurt przebłagania za pijaństwo i inne nałogi, a także wypraszanie łaski nawrócenia dla grzeszników. Jest to czas refleksji, modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych.