Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY
Patron dnia: św. Bernardyn ze Sieny, prezbiter
Dziś jest: Piątek, 20 maja 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Radom i diecezja radomska pod opieką Matki Bożej

niedziela, 09 grudnia 2018 13:31 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Biskup Henryk Tomasik dokonał aktu zawierzenia Matce Bożej Radomia i diecezji radomskiej. Następnie zakończone zostały obchody 550-lecia przybycia ojców bernardynów do Radomia.

Akt zawierzenia odbył się przy figurze Niepokalanej, która od 1858 r. stoi przy kościele ojców bernardynów w Radomiu. Na wspólnej modlitwie wraz z biskupem i kapłanami zgromadzili się radomianie.

Biskup Henryk Tomasik w sposób szczególny powierzył opiece Matki Bożej rodziny, nasze sumienia i serca, władze państwowe i samorzadowe, osoby uzależnione, bezrobotnych, robotników, rolników oraz wszystkich pracowników fizycznych i umysłowych. Polecił także Ojczyznę, Wyższe Seminarium Duchowne, kurię diecezjalną, media katolickie, wspólnoty i ruchy religijne, uczelnie wyższe, szkoły oraz szpitale.

 

Grupa radomian obecna na akcie zawierzenia miała różne intencje. W szczególności jednak modlili się za społeczeństwo, miasto i rządzących.

 

Po akcie zawierzenia biskup Henryk Tomasik przewodniczył mszy świętej na zakończenie obchodów 550-lecia przybycia ojców bernardynów do Radomia. W homilii przypomniał historię zakonu.

- Bernardyni radomscy od początku prowadzili w swoim kościele bardzo gorliwe duszpasterstwo. Przygotowywali uroczyste nabożeństwa, spowiadali, głosili kazania. W duchu pobożności franciszkańskiej ojcowie uczyli rozważania drogi krzyżowej, uczyli nabożeństwa do Matki Bożej. W okresie zaborów klasztor był czynnie zaangazowany w działalność patriotyczną. Nic dziwnego, że zakonników spotykały represje. Wielu z nich zostało zesłanych w głąb Syberii - mówił biskup Henryk Tomasik.

Odsłuchaj całą homilie biskupa Henryka Tomasika:

 

Akt Zawierzenia Radomia i diecezji radomskiej odbywa się każdego roku w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia). Miejscem jest figura Maryi Niepokalanej, która znajduje się przed klasztorem ojców bernardynów (ul. Żeromskiego).