Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Tomasik za ograniczeniem sprzedaży alkoholu

poniedziałek, 11 grudnia 2017 14:31 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Trzeba poszukiwać form wychowania w trzeźwości, ale także ograniczyć dostęp do alkoholu. To opinia biskupa Henryka Tomasika, który odniósł się do propozycji zakazu sprzedaży alkoholu w radomskich sklepach od godz. 22 do godz. 6 rano. Wniosek w tej sprawie wpłynął do biura Rady Miejskiej. Jego autorem jest radny Kazimierz Woźniak z ugrupowania Radomianie Razem.

- Ta inicjatywa to jeden ze sposobów szukania form ograniczenia dostępności do alkoholu. Problem nocnej sprzedaży, czy duża ilości punktów jest charakterystyczna dla naszego kraju. Musimy mieć świadomość, ile jest nieszczęść z powodu nadużywania alkoholu. Wypadki, łzy w rodzinie, krzywda wyrządzona drugiemu człowiekowi, czy dużo błędów popełnionych przez uzależnionych wobec bliskich. To wszystko musi skłonić do poszukiwania form wychowania w trzeźwości, ale także ograniczenia w dostępie do alkoholu. Czy zostanie to zrealizowane i spełni wszystkie oczekiwana? Trudno powiedzieć. Ta forma musi być uporządkowana, metodyczna i całościowo rozwiązana - mówił biskup Tomasik w audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom.

Przypomnijmy, że do Rady Miejskiej w Radomiu wpłynął wniosek, by zakazać sprzedaży alkoholu w sklepach od godz. 22 do godz. 6 rano. Dotyczy to głównie lokali, które znajdują się w blokach mieszkalnych. Z Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że ponad 4 tys. dorosłych radomian ma problem z alkoholem. Z kolei dzieci, które wychowują się w rodzinach alkoholików, szacuje się na ok. 8,2 tys.

Z Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dowiemy się, że w Radomiu jest od 10 do 14 tys. osób, które piją szkodliwie. Limit punktów sprzedaż ustalony przez radnych wynosi 850 punktów, w tym 500 w sklepach i 350 lokalach gastronomicznych. W 2016 r. sprzedaż prowadzono w 420 sklepach i 177 lokalach, zaś wartość sprzedanego alkoholu wyniosła 187 mln zł.

W 2016 r. z pomocy materialnej MOPS w Radomiu z powodu uzależnienia lub nadużywania alkoholu przez co najmniej jednego z członków rodziny skorzystało 499 rodzin. Wysokość środków finansowych przeznaczonych przez MOPS w 2016 r. na pomoc rodzinom z problemem alkoholowym wyniosła 1,6 mln zł. Dochody uzyskane przez gminę z tytułu pobieranych opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w 2016 r. to 4,1 mln zł.

Analiza wielkości spożycia 100% alkoholu w przeliczeniu na jednego mieszkańca (dorośli i dzieci) to ok. 9,4 litra. Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol w Europie znajduje się na drugim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Szacuje się, że w Polsce każdego roku z powodu nadużywania alkoholu umiera kilkanaście tysięcy osób.